Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası Varlık Alım Programını 745 Milyar Sterline Yükseltti

Haziran toplantısında da faiz değişikliği yapmayan İngiltere MB, koronavirüsle mücadelede ekonomiyi desteklemek için varlık alım programını 100 milyar sterlin artırdı.
İngiltere Merkez Bankası Varlık Alım Programını 745 Milyar Sterline Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Merkez Bankası (Bank of England), Haziran ayı Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleşti. Banka 17 Haziran’da sona eren toplantıda oy birliğiyle politika faiz oranlarında değişikliğe gitmeme kararı aldı.

%2 enflasyon hedefi doğrultusunda hareket eden banka, varlık alımını artırarak, gerektiğinde ekonomiyi desteklemek için daha fazla alım yapacağının taahhüdünü verdi.

İngiltere Merkez Bankası, politika faiz oranını değiştirmeyerek %0,1’de bıraktı.

İngiltere, 299 bin vaka ve 42 bin can kaybıyla coronavirüs pandemisinden en çok etkilenen beşinci ülke konumunda. Merkez Bankası’nın bugün yaptığı açıklamada salgının ekonomide ve finansal alanda çok ciddi bozulmalara yol açtığı ifade edildi.

Banka Haziran toplantısında aldığı kararla birlikte son dört toplantıda faiz değişikliğini es geçmiş oldu. Faizler genel anlamda 2018 yılı boyunca %0,5, 2019’da %0,75’te seyretti. Bu yıl %0,75 oranıyla başlangıç yaptıktan sonra önce %0,25’e, ardından da %0,10’a çekildi.

İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranları
Kaynak: Investing

Son günlerde kısıtlamaların kaldırılmaya başlanmasıyla birlikte ekonomik aktivitelerde de bir miktar toparlanma olduğunun altı çizildi. Bu bağlamda yılın ikinci çeyreğinde ekonomideki daralmanın tahminlerden daha düşük olacağı kaydedildi.

Ülkenin gayrisafi yurt içi hasılası Nisan ayında %20,4 ile rekor düzeyde daralma gösterdi. Mart ayında ise %6’lık bir küçülme sergilemişti. İngiltere ekonomisi yılın ilk çeyreğinde %2 küçüldü. Yapılan bir ankete göre ülke ekonomisi beklenenden çok daha yavaş bir toparlanma gösteriyor.

Öte yandan Merkez Bankası’nın bugünkü açıklamasında riskli varlık fiyatlarının, salgının pik yaptığı Mart döneminden toparlanma gösterdiği söylendi.

Haziran PPK toplantısında ekonomiyi desteklemek için varlık alım hedefinin 100 milyar sterlin artırılmasına karar verildi.
İngiltere Merkez Bankası Varlık Alımı
Kaynak: İngiltere Merkez Bankası

Yapılan açıklamada pandeminin gelişmekte olan ülke ekonomilerinde aşağı yönlü baskıları devam ettirdiği kaydedildi. Yaşanan krizin benzeri görülmemiş bir belirsizlik yarattığı söylenirken, Birleşik Krallık için mevcut olan risklere değinildi. Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Covid ile ilgili ekonomik faaliyet üzerindeki bazı kısıtlamaların gevşetilmesine rağmen, hane halkı ve işletmeler tarafından bir dereceye kadar ihtiyati davranış devam edecektir. Ekonomi ve özellikle işgücü piyasası bu nedenle önceki yoluna dönmek için biraz zaman alacaktır.”

Son gelişmeler doğrultusunda ekonomiyi desteklemek için varlık alım programı 645 milyar sterlinden, 745 milyar sterline yükseltildi. Komitenin oy birliğiyle söz konusu programın en az yıl sonuna kadar devam etmesi konusunda mutabakata varıldığı söylendi.

Mevcut enflasyon oranının %2 hedefinin çok altında olduğu ve bankanın bu hedef doğrultusunda kararlar aldığı aktarıldı.
İngiltere Enflasyon Oranı
Kaynak: Trading Economics

Son açıklanan verilere göre İngiltere’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mayıs ayında %0,5 olarak açıklandı. Şu an hedefin çeyreğinde seyrettiği ve önümüzdeki dönemde daha da düşeceği öngörülüyor.

Ülkenin sene başından bu yana enflasyon oranlarındaki değişime baktığımızda; Ocak ayında %1,8, Şubat’ta %1,7, Mart’ta %1,5 ve Nisan’da %0,8 seviyesinde gerçekleşti.

İşsizlik ve işsizlik maaşı başvurularındaki artışa değinilen toplantı özet metninde, salgın hastalığın işgücü piyasasını bir hayli zayıflattığının altı çizildi. İşsizlik oranı Nisan verilerine göre %3,9 seviyesinde kalırken, Mayıs’ta 3 milyona yakın işsizlik maaşı başvurusu yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu