Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası Kriptoyu Düzenlemeye Hazırlanıyor

İngiltere Merkez Bankası, kripto sektöründeki hızlı büyümenin, ilerleyen süreçte risk oluşturabileceğini bildirdi. Detaylar haberde…
İngiltere Merkez Bankası Kriptoyu Düzenlemeye Hazırlanıyor
Yorum

Kripto varlıklar ülkelerin düzenleyici kurumları tarafından sürekli araştırılıyor. Son olarak İngiltere Merkez Bankası, kripto para sektörüne yönelik yeni bir düzenleyici yaklaşım içerisinde olduğunu açıkladı.

Kurumdan yapılan açıklamada, sektörün küçük kalmasına rağmen, hızlı büyümesinin düzenlenmediği takdirde gelecekte finansal istikrar için risk oluşturabileceği kaydedildi. Bu kapsamda kripto varlıklar için ilk düzenleyici çerçevenin hazırlandığı açıklandı.

Kripto para birimleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana uygulanan mali yaptırımları atlatmak için kullanılabilecekleri endişeleri arasında düzenleyiciler tarafından daha fazla inceleniyor.

Merkez bankası açıklamasında, kripto varlıkların şu anda büyük ölçekte yaptırımları atlatmak için uygun bir yol sağlama olasılığı düşük olsa da, finansal sistem için bu varlıklarda yenilikçi bir yaklaşımın altını çizdi.

Sektördeki Büyüme Gelecekte Risk Oluşturabilir

Bitcoin ve Ethereum gibi varlıklar için İngiltere’de net bir düzenleme bulunmuyor. Kurum kriptodan kaynaklanan finansal istikrara yönelik risklerin şu anda sınırlı olduğunu, ancak son büyüme hızı korunursa gelecekte risklerin olacağını belirtiyor.

Kripto para sektörü 2020’nin başından 2021 sonuna neredeyse 10 kat büyüme kaydetti. Bugün itibariyle piyasanın toplam değeri 1.9 trilyon doları üzerine çıkmış durumda.

Kripto varlıklar tamamen düzenleyici ağın altına alınana kadar, BoE bankacılık sektöründe kripto risklerinin kontrol edilmesini sağlamaya odaklanıyor. BoE Başkan Yardımcısı Sam Woods, bankaların ve yatırım firmalarının sektöre olan ilgisinin arttığına dikkat çekti.

Woods, kriptodan kaynaklanan risklerin banka yönetim kurulları tarafından dikkate alınması gerektiğini ve mevcut risk yönetimi stratejilerini ve sistemlerini uyarlamaları gerekeceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu