Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranını Değiştirmedi, Büyüme Tahminini Düşürdü

İngiltere Merkez Bankası, gösterge faiz oranlarında değişiklik yapmadı ve yüzde 0.75’lik mevcut oranını koruduğunu açıkladı.
İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranını Değiştirmedi, Büyüme Tahminini Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Merkez Bankası, gösterge faiz oranlarını yüzde 0.75’te sabit bırakarak değişikliğe gitmediğini açıkladı. Söz konusu karar, oran belirleme komitesinde 7’ye 2 oyla kabul edildi.

BOE önceki toplantıdan sonra sergilediği güvercin duruşunu sürdürerek şu ifadelerle açıklama yaptı: “Küresel büyüme istikrar sağlayamazsa veya Brexit belirsizlikleri sabit kalırsa, para politikasının beklenen İngiltere toparlanmasını güçlendirmesi gerekebilir.” Kurum, 2019’un dördüncü çeyreğinde İngiltere GSYİH büyümesi için tahminini, Kasım’daki yüzde 0.2 tahmininden düşürerek yüzde 0.1’e çekti.

Aşağı yönlü revizyon, son verilerde görülen zayıflayan ekonomik koşulları yansıttı. Banka da açıklamasında; “Hane halkı tüketimi istikrarlı bir şekilde artmaya devam etti ancak ticari yatırım ve ihracat siparişleri zayıf kaldı. Finansal piyasalar iç politikadaki gelişmelere duyarlı kaldı” dedi.

İki politika yapıcısı Jonathan Haskel ve Michael Saunders, Kasım ayında da olduğu gibi ana faiz oranını yüzde 0.5’e düşürmek için oy kullandı.

İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranını Değiştirmedi, Bankanın Para Politikası Komitesi (MPC), ayrıca varlık alım planını korumayı oybirliğiyle kabul etti ki plan halihazırda 435 milyar sterlin devlet borcuna ve 10 milyar sterlin şirket tahviline sahipti. ABD-Çin ticaret savaşı konusunda ise İngiltere Merkez Bankası, ABD-Çin ticaret savaşının kısmi olarak azaltılmasının görünümüne ek destek verdiğini söyledi.

Ancak İngiltere işgücü piyasasındaki gevşeme belirtilerinin devam etmesinin bir diğer potansiyel olumsuzluk olduğunu vurguladı.

Bugün sızıntı haberi ile de gündeme gelen İngiltere Merkez Bankası’nın brifinglerinin, bir teknoloji şirketi tarafından kamuoyu açıklamasından 7-8 saniye önce bazı hedge fonu şirketleriyle paylaşıldığı iddia edildi.

İngiltere Merkez Bankası ise sızıntı hakkında; “Bankanın bilgisi ve onayı olmadan ses çıkışının kullanılması tamamen kabul edilemez bir durum. Konuya ilişkin soruşturma yapılıyor” ifadeleriyle açıklama yaptı. Muhatap şirketin bankanın teknolojik altyapısına erişiminin tamamen bitirildiğini aktaran BOE, kendisinin yanında Finansal Yönetim Otoritesi’nin de soruşturma başlattığını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu