Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Merkez Bankası Brexit Belirsizliği Nedeniyle Faiz Artırmayacak!

Brexit belirsizliğinin, İngiltere Merkez Bankası tarafından başka bir faiz artırım kararı alınmasını engelleyeceği söylendi. Detaylara aşağıda;
İngiltere Merkez Bankası Brexit Belirsizliği Nedeniyle Faiz Artırmayacak!

Analistler, Brexit belirsizliğinin İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı almasını engelleyeceğini öngördü. Bugün İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantısında alınacak kararla ilgili analist yorumları, Brexit’in hala faiz artırımının önünde büyük bir engel olduğunu gözler önüne serdi.

JP Morgan Asset Management’in küresel piyasa stratejisti Mike Bell; “eğer Brexit belirsizliği olmasaydı, İngiltere Merkez Bankası bu hafta faiz artırımı yapmayı düşünebilirdi” diyerek faiz oranlarının gereksiz yere düşük olduğunu dile getirdi. Bu noktada BoE’nin Ağustos ayında politika faizini 0.25 baz puan artırarak yüzde 0.75’e yükselttiği ve Eylül’de 9 İngiltere Bankası oran belirleyicisinin oybirliğiyle oranları 0.75’te tutmaya karar verdiği hatırlatıldı.

Kaldı ki söz konusu dönemde İngiltere Merkez Bankası, Brexit’ten kaynaklanan daha büyük piyasa endişeleri olduğuna dikkat çekmişti.

İngiltere Merkez Bankası Faiz Artırmayacak O zamandan beri, AB Zirvesi ile birlikte Ekim ayı ortasına kadar Brexit’le ilgili gelişme yaşanacağı yönünde umut vardı. Fakat bu umutlar, İrlanda sınır meselesiyle ilgili anlaşmazlığın baş gösterdiği iki üst düzey Brexit müzakerecisi arasındaki görüşmenin ardından suya düşmüştü. Sonuç olarak, müzakere ekipleri Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği arasında bir orta yol bulmak için çalışmaya devam ediyordu.

Büyük son tarih, Avrupalı liderlerin yeniden bir araya geleceği Aralık ortasıydı ve zaman giderek daralıyordu.

Brexit Endişeleri Yüzünden Faiz Artırılmayacak

Tabii fikir bu tarihten önce bir anlaşmaya varmaktı böylece anlaşma farklı Avrupa parlamentoları tarafından onaylanabilirdi. Fakat bu aşamada, iki tarafın tarihten önce bir anlaşmaya varıp varamayacağı hala belirsizdi. Hermes Investment’ın kıdemli ekonomisti Silvia Dall’Angelo konuya ilişkin; “İngiltere Merkez Bankası gelecek etkinlikte ve yakın gelecekte mevcut durumunu koruyacaktır çünkü Brexit müzakerelerine yaklaşık kritik bir seviyede ve belirsizlik yüksek” sözleriyle yorum bildirerek konuşmasına şöyle devam etti.

“Para politikası komitesi, Brexit senaryolarının çoğunun etkisi altında kademeli ve sınırlı bir artırım döngüsünü tekrarlayacaktır.”

Uzmanların İngiltere Merkez Bankası Yorumları Bank of America Merrill Lynch analistleri de Çarşamba günü yayınladıkları notta; İngiltere Merkez Bankası’nın senede bir kez faiz artıracağını ve bir sonraki artırımın gelecek Mayıs’ta olacağını öngördü. Öte yandan, JP Morgan’ın küresel piyasa stratejisti Mike Bell, yıl sonuna kadar nispeten yumuşak bir Brexit anlaşması yapılmasını umduğunu ve bunun para politikası komitesinin yılda bir kereden fazla faiz artırmasını sağlayacağını aktardı.

Berenberg ekonomisti Kellen Pickering ise İngiltere Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar bir daha artırım yapmayacağını ancak 2019 ve 2020’de yılda iki kez artırıma gideceğini tahmin etti. Kısacası uzmanlar Brexit endişelerinin, bugünkü toplantıda faiz artırımı kararı alınmasını engelleyeceği yönünde görüş bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum