Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Merkez Bankası Başkanına Göre Anlaşmasız Brexit İhtimali Çok Yüksek!

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney, bugünkü açıklamasında anlaşmasız bir Brexit olasılığının fazlasıyla yüksek olduğunu söyledi. Detaylar şöyle;
İngiltere Merkez Bankası Başkanına Göre Anlaşmasız Brexit İhtimali Çok Yüksek!

İngiltere Merkez Bakası (BoE) Başkanı Mark Carney, bugün BBC Radio 4’e verdiği demeçte İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ticaret anlaşması yapılmadan ayrılma olasılığının rahatsız edici seviyede yüksek olduğunu söyledi.

İş ve ekonomi dünyasını endişelendiren Brexit süreciyla ilgili konuşan Carney, anlaşmasız Brexit’in istenmeyen bir seçenek olduğunu vurguladı. Böyle bir durumda, İngiltere’nin ticari ve ekonomik faaliyetlerinde aksama yaşanabileceğini dile getiren İngiltere Bankası Başkanı, fiyatların da artacağını aktardı. Ancak bunların yaşanmaması için gereken önlemlerin alındığı bilgisini de verdi.

Anlaşmasız bir Brexit’e karşı tüm riskleri değerlendirdiklerini belirten Carney, bankaların gerekli sermayeye sahip olmalarını sağladıklarını kaydetti.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Anlaşmasız Brexit Yorumu Bunun yanında, bankaların likidite sorunlarının çözümlenmesinin tek başına yeterli olmadığının üzerini çizerek Avrupa Birliği ‘nin de bazı adımlar atması gerektiğini ifade etti. İşte bunun için AB ile görüşmeye devam ettiklerini ve belirlenen problemlerin çözülmesini beklediklerini belirtti. Diğer taraftan; Carney’nin yorumlarının İngiltere Merkez Bankası’nın küresel mali krizden sonra ikinci kez faiz artırmasından bir gün sonra gelmesi de dikkat çekti.

10 yıl önceki küresel mali krizden sonra ikinci kez faiz artıran BoE, dün politika faizini 25 baz puan artışla % 75’e yükseltmişti.

Mark Carney'nin Yorumunun Ardından Sterlin Değer Kaybetti Tüm dünyayı etkileyen küresel krizden sonra ilk kez 2017’de faiz artıran İngiltere Merkez Bankası, oranları % 0.25’ten % 0.50’ye çıkarmıştı. Dünkü düzenlemede ise faiz oranı % 75’e yükseltilirken 435 milyar sterlin varlık alım programında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Ayrıca kararın ardından sterlin, euro karşısında son 12 günün en yüksek seviyesine yükselmişti.

Dolara karşı da yükselişe geçen sterlin 1.3081 seviyesinden 1.3129’a çıkmıştı. Dün yaşanan bir diğer önemli gelişme de Başbakan Theresa May’in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la görüşmeye hazırlanmasıydı.

İşte bu iki önemli gelişmenin üzerine gelen Mark Carney’nin Brexit hakkındaki yorumları dikkat çekti. Tüm bunların ötesinde; İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mar Carney’nin konuşmasıyla sterlinin dolar karşısında % 0.0538 oranında değer kaybettiği görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum