Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İngiltere MB, 2021 Görünümünü Düşürürken 2022 Tahminini Yükseltti

Faiz ve tahvil alım programında değişikliğe gitmeyen İngiltere MB, 2021 görünümünü düşürürken 2022’ye yönelik ekonomik büyüme tahminini yükseltti.
İngiltere MB, 2021 Görünümünü Düşürürken 2022 Tahminini Yükseltti

İngiltere Merkez Bankası Şubat toplantısında gösterge faiz oranını yüzde 0,1’lik rekor düşük seviyede tutarken 895 milyar sterlin seviyesindeki tahvil alım programında da değişikliğe gitmedi. BoE’nin Para Politikası Kurulu (MPC) faiz oranlarını rekor düşük seviyelerde tutmaya oy birliğiyle karar verdi.

Ayrıca bankaların negatif faiz oranlarının uygulamaya konması durumunda hazırlanmalarının altı ay süreceğini de doğruladı. Merkez Bankası yaptığı açıklamada, İngiltere’nin aşılama programının öncülüğünde 2021’de GSYİH’de salgın öncesi seviyelere doğru iyileşme beklediğini aktardı.

Ancak toparlanma beklentisine rağmen yılın görünümünün alışılmadık şekilde belirsiz kaldığı konusunda uyardı.
İngiltere MB, 2021 2022 Tahmin
KAYNAK: BOE

Dokuz üyeli kurul, bunun salgının gelişimine, halk sağlığını korumak için alınan önlemlere ve hane halkı, işletmeler ve finans piyasalarının bu gelişmelere nasıl tepki vereceğine bağlı olduğunu dile getirdi.

Negatif faiz oranlarının getirilebileceğine dair devam eden spekülasyonlara rağmen politika yapıcıların bugünkü toplantıda faiz oranlarını sabit tutmaları bekleniyordu. Banka Başkanı Andrew Bailey, geçen yıl boyunca negatif oranların olasılığından bahsetse de son zamanlarda bu yaklaşımından vazgeçmiş göründü.

İngiltere Merkez Bankası, aşılar piyasaya sürüldükçe ekonomide hızlı bir iyileşme olacağını tahmin ederken bir bütün olarak yıl için büyüme görünümünü düşürmesiyle dikkat çekti.
İngiltere MB 1Ç21 GSYİH Tahmin
KAYNAK: BOE

GSYİH’nin mevcut ilk çeyrekte son kilitleme önlemlerinin bir sonucu olarak yaklaşık %4 oranında küçülmesini ve bunun İngiltere’nin koronavirüs krizinden çıkmasını engellemesini beklediğini bildirdi.

Bunun bütün olarak 2021 büyümesini engelleyeceği ve Banka’nın tahmin ettiği gibi rakamın önceden tahmin edilen %7,25’e kıyasla sadece %5 olacağını kaydetti.

Ancak üç aylık para politikası raporu, yılın geri kalanında daha parlak bir görünüm sundu. “Aşılama programının Covid ile ilgili kısıtlamaların ve insanların sağlık sorunlarının hafifletilmesine yol açacağı varsayıldığında GSYİH’nin 2021’den sonra COVID öncesi seviyelere hızla toparlanması bekleniyor.” dedi.

2022 içinse önceden tahmin edilen %6,25 yerine %7,25 büyüme öngördü. Geçen yıl içinse yetkililer ekonomideki çöküşün ilk baştaki kadar kötü olmadığını belirterek yüzde 11 yerine yüzde 10 daralmaya işaret etti. Ayriyeten İngiltere’nin çift dipli resesyondan kaçındığı savunuldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum