Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Maliye Bakanı İtiraf Etti: Birleşik Krallık Resesyonda

Jeremy Hunt, Birleşik Krallık'ın bağımsızlığından beri bankanın olağanüstü bir iş çıkardığını söyleyerek, misyonun değişmeyeceğini bildirdi. İşte detaylar;
İngiltere Maliye Bakanı İtiraf Etti: Birleşik Krallık Resesyonda
HABER GİRİŞ

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt bugün harcama kesintileri ve vergi artışlarını kapsayan ülkenin Sonbahar Bildirisi’ni açıkladı. Yaşam maliyeti kriziyle başa çıkmak ve ülke ekonomisinin yeniden inşa etmek için yeni bir planın sunulduğunu belirtti.

Açıklanan bildiride önceliklerinin istikrar, büyüme ve kamu hizmetleri olduğunu vurgulayan Hunt, “Savunmasızları da koruyoruz çünkü İngiliz olmak şefkatli olmaktır ve bu devlet şefkatli bir Muhafazakârdır.” dedi.

İngiltere Merkez Bankası’nın Misyonu Değişmeyecek

İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyonu yenme misyonunu desteklediğine de değinen Hunt, bağımsızlığından beri olağanüstü bir çıkardığına işaret etti. Bankanın misyonunun değişmeyeceğinin altını çizdi.

Hunt, para politikası çalışmalarının birlikte olması gerektiğini savundu. Bunun içinse banka ve hükümetin uyum içinde çalışması gerektiğini paylaştı. Birlikte çalışmayla borçların ödenebileceğini ve böylelikle dünyaya güven verileceğini öngördü.

İngiltere Yüksek Enerji Fiyatlarından Etkileniyor

Bütçe Sorumluluğu Ofisi (OBR) verilerine göre İngiltere enflasyon oranını bu yıl yüzde 9,1 ve gelecek yıl yüzde 7,4 olmasını yönünde tahminde bulunduğunu aktardı. Bugünkü eylemlerin ise enflasyonun gelecek yılın ortasından itibaren keskin bir düşüşe yaşamasına yardımcı olacağını savundu.

GCM Yatırım Banner

Hunt diğer ülkeler gibi Birleşik Krallık’ın da resesyonda olduğunu belirterek dikkat çekti. Yine de bu yıl genel olarak İngiltere ekonomisinin yüzde 4,2 büyüyeceğinin tahmin edildiği bildirildi.

Gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) ise 2023’te yüzde 1,4 düşeceği ve sonraki üç yılda yüzde 1,3, yüzde 2,6 ve yüzde 2,7 artacağı öne sürüldü. Mart’dan beri kümülatif büyümedeki aşağı yönlü revizyonun çoğunluğu, yüksek enerji fiyatlarından kaynaklanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.