Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin Konut Verileri Beklenti Altı Gelirken Sterlin Yükselemedi

İngiltere'nin beklenen verilerinden Halifax Konut Fiyat Endeksi Haziran'da beklenti altı gelirken sterlin yükselemedi.
İngiltere’nin Konut Verileri Beklenti Altı Gelirken Sterlin Yükselemedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşik Krallık’ın e uzun süreli aylık konut fiyatları serisi Halifax Konut Fiyat Endeksi, Haziran’da aylık bazda yüzde 0,5 gerileyerek yüzde 1,2 artış beklentilerini karşılayamadı.

Bununla birlikte bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 daha yüksek gerçekleşti. İngiliz sterlininin Amerikan doları karşısındaki değeri yansıtan GBP/USD paritesi fazla parlak olmayan verilere tepki vermedi.

Dün en son 1,38’den işlem gören majör parite, Çarşamba gününe yatay başlangıç yaptı.
GBP/USD Yükselemedi
Kaynak: Piyasa.paratic.com

1,3789’la gün içi düşüğünü Asya seansında kaydederken sonrasında fazla oynaklık sergilemedi. Parite 1,3814’lük gün içi yükseğini, İngiltere’nin Halifax konut verileri öncesinde test etti. 1,3789 ile 1,3814’lük dar aralıkta ilerleyen GBP/USD, TSİ 09.28’de yüzde 0,08 kazançla seyrediyor.

Aylık bazda yüzde 2,60 ekside duran paritenin yıllık kazancı yüzde 10’a işaret ediyor. GCM Yatırım günün önemli seviyelerini 1,3885 – 1,3865 olarak gösterdi.

Hafta ortasında dolar endeksinin kısa vadede yukarı yönlü hareketlerini baskılamasının, sterlinin düşüş isteğini bir miktar sınırlandırmasına olanak tanıdığını belirtti.

Parite için bir sonraki önemli gelişme Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanakları. Piyasalar, FED’in bir önceki toplantıda şahin duruşunun ve artan enflasyon endişelerinin ortasında FED’den gelecek sinyalleri izleyecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%