Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin Konut Sektörü de Brexit Konusunda Kesinlik İstiyor!

İngiltere’nin en büyük gayrimenkul geliştiricilerinden Barratt, politikacılara Brexit konusunda ilerleme göstermeleri ve belirsizliğe son vermeleri için çağrıda bulundu. Detaylar şöyle;
İngiltere’nin Konut Sektörü de Brexit Konusunda Kesinlik İstiyor!

Birleşik Krallık’ın en büyük gayrimenkul geliştiricileri arasındaki Barratt Developments’ın CEO’su, politikacılara Brexit konusunda ilerleme göstermeleri ve belirsizliğe son vermeleri için çağrıda bulundu.

Buna göre dev inşaat şirketinin yöneticisi olan David Thomas, Brexit belirsizliğinin ev satın almak isteyenler için yararsız olduğunu ve Birleşik Krallık Parlamentosu’nun ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılması konusunda ilerleme kaydetmesi gerektiğini söyledi. Sonuçta sektör, özellikle de ev satın alma konusunda İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecini çevreleyen belirsizlikler nedeniyle sıkıntı yaşıyordu.

Bazı alıcılar Birleşik Krallık’ın Mart ayında AB’den ayrıldıktan sonra ekonomiye ne olacağı konusundaki belirsizlik nedeniyle fiyatların daha düşük olması gerektiğine inanıyordu.

Brexit Belirsizliği Ev Alıcılarını Kötü Etkiliyor Dolayısıyla bir kesim karar vermeden önce fiyatlarda düşüş yaşanmasını bekliyordu. Barratt Developments’ın CEO’su David Thomas da bu durumu vurgulayarak; “Brexit’le birlikte çok fazla belirsizlik olduğunun farkındayız ve bizim bakış açımızdan, bir ev satın almanın büyük bir alım olduğunu ve belirsizliğin buna fayda sağlamayan bir zemin oluşturduğunu biliyoruz” dedi.

Haliyle iş dünyasının pek çok lideri gibi ilerleme görmek ve Avrupa’yla anlaşma konusunda ileri gidebilmek istediklerini kaydetti.

Barratt Developments’ın CEO’su David ThomasNihayetinde yalnızca İngiltere değil tüm dünya İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecinde neler yaşanacağını merakla bekliyordu. Taslak bir anlaşma yapılsa da İngiltere Parlamentosu’nun bunu 11 Aralık’ta onaylayıp onaylamayacağı konusunda belirsizlik ve politikacılar arasında tam bir ikiye bölünme durumu vardı. Kaldı ki pek çok analist Birleşik Krallık politikacılarının anlaşmayı reddedeceği yönünde yorum yapıyordu.

Öte yandan, Birleşik Krallık konut geliştiricileri son 10 yıl içerisinde borçlanmaya yardım eden aşırı düşük faiz oranları nedeniyle piyasada canlılık yaşamışlardı.

Birleşik Krallık Konut Geliştiricileri Son 10 Yılda Piyasada Canlılık Gördü Son mali kriz, bu firmaların daha ucuz fiyatlarla arazi satın almalarına da izin vermişti. Ancak konut piyasası ev geliştirmenin talebe ayak uyduramadığı Londra gibi yerlerde hala sıkıydı. Barratt Developments CEO’su da burada; “Yükselen ev fiyatlarının uzun vadeli eğilimlerini açıkça gördük çünkü yeteri kadar ev inşa etmedik.

Hükümet ya da İşçi Partisi’nin bakış açısından baktığınızda, daha fazla ev inşa etmemiz gerektiğini söyleyebilirsiniz.” ifadeleriyle görüş bildirdi. Ayriyeten geçen yıl 200 bin ev inşa ettiklerini ama hükümetin onlara 300 bin ev inşa etmeleri gerektiğini söylediğini anlattı. Ve; “sanırım bu bir ev geliştirici için pozitif bir zemin” dedi.

Tüm bunların yanında CEO, İngiltere’deki tüm işletmeler gibi inşaatçıların da Brexit’in iş modellerini nasıl etkileyeceğini düşündüklerini belirtti. İşletmede kullandıkları malzemelerin büyük kısmının İngiltere’de üretildiğini söyleyen Thomas, Avrupa ya da dünyanın başka yerlerinden gelen malzemeler hakkında planlama yaptıklarını anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum