Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Konut Fiyatı Artışı Kasım’da 2004’ten Bu Yana En Güçlü Seyrinde

Kasım ayına ilişkin Halifax Konut Fiyat Endeksi, İngiltere’deki konut fiyatlarının Haziran ayından bu yana yüzde 6,5’lik artışla 2004’ten bu yana en güçlü beş aylık kazancı elde ettiğini gösterdi.
İngiltere Konut Fiyatı Artışı Kasım’da 2004’ten Bu Yana En Güçlü Seyrinde

Ocak 1983’e kadar uzanan tüm ülkeyi kapsayan verilerle Birleşik Krallık’ta en uzun süredir devam eden aylık konut fiyatları serisi olan Halifax Konut Fiyat Endeksi, Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 arttı.

Bu, İngiltere emlak piyasası koronavirüs kaynaklı kısıtlamalardan iyileşme işaretleri göstermeye devam ederken Haziran 2016’dan bu yana en büyük yıllık artış oldu. Konut fiyatları Haziran ayından bu yana yüzde 6,5 artarak 2004’ten bu yana beş aylık en güçlü artışa işaret etti.

Ayrıca Eylül-Kasım arası üç aylık dönemde konut fiyatları önceki üç aya (Haziran-Ağustos) göre yüzde 3,8 daha yüksekti. Halifax Genel Müdürü Russel Galley konut fiyatlarının Kasım ayında %1’den fazla artarak tipik bir Birleşik Krallık evinin maliyetine neredeyse 3.000 sterlin eklediğini söyledi.

253 bin sterlinin biraz üzerinde olan ortalama emlak fiyatı Haziran ayından bu yana 15 bin sterlinden fazla arttı.
İngiltere Konut Fiyatı Endeksi Kasım 2020
Kaynak: Halifax

Yüzde cinsinden yüzde 6,5’e eşit olan artış,-2004’ten bu yana en güçlü beş aylık kazancı temsil etti. Mevcut pazarın, 13 yılın en yüksek seviyesindeki mortgage onaylarıyla daha fazla alan arzusu, kentsel konumdan kırsal bölgelere geçiş ve gelecekte daha fazla evde çalışma eğiliminin göstergeleriyle şekillenmeye devam ettiği vurgulandı.

Russel Galley; “Sektör verileri, üzerinde anlaşmaya varılan satışların ve yeni satış talimatlarının son beş ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösterirken her ikisi de tarihsel olarak yüksek seviyelerde ve mevsim normlarının çok üzerinde kaldı” dedi.

Mart’ta sona erecek damga vergisine atıfta bulunarak evden eve taşınanlara satılan mülklerin, ilk kez alıcılara göre çok daha yüksek bir yıllık ev fiyatı enflasyonu kaydettiğini dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“Konut piyasası, pandeminin başlangıcında pek çok kişinin tahmin ettiğinden çok daha dayanıklı oldu ve aslında birçok hane gelecek yıl daha fazla fiyat artışı konusunda kendinden emin. Ancak ekonomik ortam zorlu görünmeye devam ediyor. İşsizliğin önümüzdeki yılın ortalarında zirve yapacağı tahmin edilirken ve Birleşik Krallık ekonomisinin 2020’de kaybettiği zemini birkaç yıl boyunca tamamen kazanması beklenmezken önümüzdeki 12 ay içinde konut piyasası faaliyetlerinde bir yavaşlama olması muhtemeldir.”Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum