Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Konut Fiyatları 2020’yi Rekor Seviyede Bitirirken Artış Hızı Azaldı

Aralık ayına ilişkin Halifax Konut Fiyat Endeksi, konut fiyatlarının 2020'yi rekor seviyede bitirdiğini ancak büyüme hızının yavaşladığını gösterdi.
İngiltere Konut Fiyatları 2020’yi Rekor Seviyede Bitirirken Artış Hızı Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ocak 1983’e kadar uzanan tüm ülkeyi kapsayan verilerle Birleşik Krallık’ta en uzun süredir devam eden aylık konut fiyatları serisi olan Halifax Konut Fiyat Endeksi, Aralık ayında bir önceki yıla göre yüzde 6 arttı.

Artış konut fiyatlarının İngiltere’de Kasım’da 2004’ten bu yana en güçlü seviyesine ulaşmasının ardından geldi. Aylık bazda, Aralık ayında konut fiyatları Kasım ayına göre %0,2 arttı. Son çeyrekte (Ekim-Aralık) konut fiyatları önceki üç aya (Temmuz-Eylül) göre %2,6 daha yüksekti.

Halifax Genel Müdürü Russel Galley’nin açıklamasına göre Aralık ayında ortalama konut fiyatları tekrar yükseldi ve mevcut sürekli kazanç akışını altı aya uzattı.
İngiltere Konut Fiyatları Aralık Halifax
Kaynak: Trading Economics

Ancak %0,2’lik aylık artış, bu dönemde görülen en düşük seviyedeydi ve Kasım’daki %1,0’lik artışa göre önemli ölçüde düştü. Ortalama konut fiyatı bu nedenle çok az değişti, ancak yine de 253,374 sterlin gibi yeni bir rekora ulaştı.

2020, konut piyasası için iki farklı yarıdan oluşan bir hikayeyken güçlü bir başlangıcın ardından, ilk yarıda piyasaya Covid kaynaklı hareket kısıtlamaları hakim oldu. Takibinde piyasa etkin bir şekilde durma noktasına geldiğinden, fiyatlar yıl ortasında %0,5 düştü.

Bununla birlikte pazar yeniden açıldığında, bastırılmış talep, alıcılar arasında daha fazla alan arzusu ve damga vergisi tatilinin sınırlı teşviki nedeniyle fiyatlar yükseldi.
İngiltere Konut Fiyat Endeksi Kasım
Kaynak: Halifax

Tüm bunlar, salgının yılın başlarında beklenen etkisi göz önüne alındığında, ortalama fiyatları Aralık 2019’a kıyasla 2020 sonunda yaklaşık %6,0 daha yüksek bir seviyede bıraktı.

GCM Yatırım Banner

Ancak Halifax Direktörü Russel Galley, son dönemde artan kısıtlamalara ilişkin uyarıda da bulundu. İngiltere konut piyasasının görünümüne ilişkin şu ifadeleri kullandı: “İngiltere’nin ekonomik toparlanmasının hızının, yenilenen ulusal kilitlenme ile sınırlandırılacağı ve işsizliğin önümüzdeki aylarda artacağı yönündeki beklentilerle 2021’e doğru ilerlerken konut fiyatları üzerindeki aşağı yönlü baskı olası kalıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.