Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Kayıtsız Kripto Para Borsalarına Karşı Yatırımcılar Uyarıldı

Mali Davranış Otoritesi, (FCA) İngiltere'deki tüketicileri 111 kayıtlı olmayan kripto firmasıyla uğraşmaları konusunda uyardı.
İngiltere’de Kayıtsız Kripto Para Borsalarına Karşı Yatırımcılar Uyarıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para ticaretinin risklerine karşı düzenleyiciler, kullanıcıları uyarmayı sürdürüyor. Son olarak Birleşik Krallık’ın mali düzenleyicisi Mali Davranış Otoritesi (FCA), tüketicileri henüz FCA’ya kaydolmamış 111 kripto şirketine karşı uyardı.

Ülkede yapılan düzenleme ile firmaların yasal olarak faaliyet gösterebilmesi için Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele Finansmanı yasalarına uyması ve FCA’ya kayıt olması gerekiyor.

Kayıtsız Firmalar Endişe Yaratıyor

Kayıtsız Firmalar Endişe Yaratıyor

FCA’dan yapılan açıklamada, “Bize kayıtlı olmadan Birleşik Krallık’ta açıkça iş yapan ve birileriyle uğraşan birkaç firmamız var. Bankalar, ödeme hizmetleri firması, tüketiciler. Bu çok gerçek bir risk ve bundan dolayı endişeliyiz.” ifadelerine yer verildi.

Düzenleyici kurum, yatırımcıların anlaşmayı planladıkları bir firmanın uyumlu olup olmadığını iki kez kontrol edebilmeleri için kayıt dışı faaliyet gösteriyor gibi görünen 100’den fazla kripto firmasının bir listesini hazırladı.

Birleşik Krallık hükümeti, kara para aklama ve terör finansmanı gibi kripto kullanan suç davranışlarını aktif olarak engellemeye çalışıyor. Bu ayın başlarında Londra polisi, yetkililerin kripto paraya nakit temelli suçlara benzer şekilde yaklaşmalarını sağlayacak yasal değişiklikler çağrısında bulunmuştu.

Ülkede 10 Ocak’tan önce faaliyet gösteren firmalar, FCA tarafından değerlendirme aşamasında, ticarete devam etmelerine izin veren bir Geçici Kayıt Rejimi’ne (TRR) başvurmak zorunda kaldı.

Küresel pandemi nedeniyle yerinde işlemler yavaşladı ve başvurularda birikim oldu. FCA geçici kayıtlar için belirlediği son tarihi Temmuz 2021’den Mart 2022’ye uzatıldığını duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%