Yatırım yapmaya başla!

İngiltere için Japonya mı AB Anlaşması mı Daha İyi?

İngiltere’nin Japonya ile imzaladığı serbest ticaret anlaşmasının, AB’ninkinden iyi olup olmadığı sorgulandı. Detaylar aşağıda;
İngiltere için Japonya mı AB Anlaşması mı Daha İyi?

Yılın ikinci çeyreğinde OECD bölgesinin en sert daralmasını kaydeden İngiltere ekonomisi, pandeminin yanında Brexit belirsizliğiyle de endişeleri artırıyor. Brexit’in ekonomide çifte şok yaratacağı yönündeki Londra Ekonomi Okulu analizi, endişeleri ortaya seren çalışmalardan sadece bir tanesi.

Öte yandan geçen gün ONS tarafından açıklanan veriler de İngiltere GSYİH’sinin Temmuz’da artsa da Covid öncesi seviyelere dönemediğini gösterdi. Güneş batmayan ülkedeki mevcut durum özetle bu şekildeyken Japonya ile anlaştığı serbest ticaret anlaşması ile gündeme geldi.

İngiltere Ticaret Bakanlığı konuya ilişkin; “İngiltere, ticari açıdan bağımsız bir ülke olarak ilk büyük ticaret anlaşmasını Japonya ile imzaladı” ifadeleriyle açıklama yaparken Euronews, İngiltere’nin Japonya ile yeni ticaret anlaşmasının AB anlaşmasından daha iyi olup olmadığını sorguladı.

Birleşik Krallık hükümeti, AB’nin gölgesinden çıkarken yaptığı ilk büyük ticaret anlaşması olan Japonya anlaşmasını bir başarı olarak belirledi.

Downing Street, hareketi tarihi olarak nitelendirerek, bunun Japonya ile ticareti tahminen 15,2 milyar sterlin artıracağını söyledi. Anlaşmanın resmi detayları henüz açıklanmasa da Euronews’e konuşan uzmanlar, bunun çok da heyecan verici bir gelişme olmadığına işaret etti. Avrupa ticaret politikası analiz sitesi Borderlex’in kurucusu Iana Dreyer, “yeni bir şey var mı” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Aslında pek yok. Temelde bu, statükoyu korumaya ve hasar sınırlamasına yönelik bir çalışmadır.”

UK Trade Policy Project Direktörü David Henig de katılarak, bunun büyük oranda zaten var olanın genişletilmesi olduğunu dile getirdi. Japonya anlaşmasının iyi olsa da olağanüstü şekilde heyecan verici olmadığını ekledi.

İngiltere için buradaki en büyük kazancın bir anlaşmanın olması ifadeleriyle anlatan Henig, “iyi haber, ticaretin yıl sonunda yüksek derecede etkilenmeyeceğidir” dedi. Dreyer, İngiltere’nin önde gelen ticaret partnerlerinden biri olan Japonya ile ticarette büyük bir kesinti olmamasının, İngiltere için göze çarpan bir galibiyet olduğunu belirtti.

Her iki tarafın da dijital ticaret ve finansal hizmetler ile ilgili bölümleri içeren alanlarda bazı ekstralar eklemeye çalıştığını da sözlerine ekledi.
İngiltere GSYİH Temmuz
Kaynak: ONS

İngiltere, AB’deyken Japonya ile iddialı bir dijital anlaşma istese de blok tereddütlü olduğu için başarılı olamamıştı. Anlaşmadaki serbest veri akışını güvence altına alacak ve zorunlu sunucu konumunu önleyecek dijital ticarete bakan bölümlerin Japonya’nın tüm ticaret ortaklarıyla izlediği ve AB ile müzakere etmeyi başaramadığı büyük bir hedefi yansıttığı kaydedildi.

Bununla birlikte Henig, dijital planları oldukça anlamsız buldu. Farklı dijital koşullara sahip olmanın büyük bir fark yaratacağına dair kanıt olmadığını belirterek, bunun iyi olsa da önemli bir şey olmadığını şöyle dile getirdi:

“Bu, İngiltere’nin AB’den farklı olarak yapabileceği bir şey ama büyük bir fark yarattığının kanıtı yüksek değil.”

Japonya ile anlaşmanın, İngiltere’nin TPP11 ya da TPP-11’e (Trans-Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve İlerici Anlaşma) katılımı için ne anlama geldiği konusunda Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss, bunun stratejik önem taşıdığını belirtti. Henig de bunun TPP11’in bir parçası olma yolunda adım olduğunu kabul ederken zaman içinde olacağının üzerini çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum