Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de İşsizlik %5’e Çıkarken Ücret Artışı Beklentileri Aştı

İngiltere’de işsizlik Kasım ayına kadarki üç ayda yüzde 5’e çıkarken istihdam düşüşünü sürdürdü. Ücret artışı ise 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
İngiltere’de İşsizlik %5’e Çıkarken Ücret Artışı Beklentileri Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre İngiltere’de işsizlik oranı, önceki dönemdeki yüzde 4,9’dan 2020’nin Kasım ayına kadarki üç ayda yüzde 5’e yükseldi. Rakam yüzde 5,1 olan tahminlerin biraz altında kalırken bir dizi koronavirüs kilitleme önlemi yeniden getirildiği için, işsizliğin Ağustos 2016’ya kadar üç aydan bu yana yeni bir zirveye yükseldiği ardışık 5. ay oldu.

İstihdam oranı yüzde 72,5’e düşmeye devam etti, işten çıkarma sayısı 14,2 bin ile rekor seviyeye ulaştı ve açık kadro 578 bine geriledi. Ayrıcaa salgın nedeniyle işten uzak kalan ve ücret almayanların sayısı da geçen ay hafifçe arttı.

İngiltere’de çalışan insan sayısı 2020 yılının Kasım ayına kadarki üç ayda 88.000 kişi düşerek 32.5 milyona geriledi.
İngiltere İstihdam
Kaynak: ONS

Rakam 100 bin düşüş yönündeki beklentilerin altında kaldı. Ancak ülke ay boyunca başka bir koronavirüs kilidi altında olduğu için yine de bir yıl öncesine göre 398 bin azaldı. Bu, Aralık 2009’dan Şubat 2010’a kadar görülen en büyük yıllık düşüş oldu. Öte yandan İngiltere’de işsizlik yardımı talebinde bulunanların sayısı 2020 yılının Aralık ayında 7 bin artarak 2,6 milyona çıktı.

Bu, ülkenin ikinci bir ulusal koronavirüs kilidi altında olduğu Kasım ayında aşağı yönlü revize edilmiş 38.1 bin artışı takip etti ki Mart 2020’den bu yana aylık yüzde 0,3 ve yüzde 113,2 veya 1,4 milyon artış anlamına geldi. Şubat 2020’den bu yana, 828 bin daha az kişi maaşlı istihdam edildi.

Birleşik Krallık’ta ikramiye dahil ortalama haftalık kazanç ise bir önceki yıla göre yüzde 3,6 artarak 2020’nin Kasım ayına kadarki üç ayda 567 sterline yükseldi.
İngiltere’de Ücret Artışı Beklentileri Aştı
Kaynak: ONS

Rakam yüzde 2,9’luk piyasa tahminlerinin çok üzerinde gelirken Eylül 2019’dan bu yana en büyük artış oldu. Ücretler kamuda (yüzde 4,2) özel sektörde (yüzde 3,3) hizmetlerde (yüzde 4,3) finans ve iş hizmetlerinde (yüzde 5,4) imalatta (yüzde 0.8); toptancılık, perakendecilik, oteller ve restoranlarda (yüzde 3,1) arttı. Buna karşılık inşaat sektöründe ücretler (yüzde -1,1) düşmeye devam etti.

İkramiye hariç, nominal ücretler de yüzde 3,6 arttı. Mevcut ortalama ücret artış oranları, koronavirüs salgını öncesine kıyasla daha düşük ücretli işlerin sayısındaki ve oranındaki düşüşten yukarı yönlü etkilendi. temelde yatan ücret artışının -iş profilindeki bu değişikliğin etkisi ortadan kalkarsa- muhtemelen yüzde 2’nin altında olacağı tahmin edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu