Yatırım yapmaya başla!

İngiltere İşsizlik Oranı 1975’ten Bu Yana En Düşük Seviyeye Ulaştı

İngiltere'de işsizlik oranları Ocak ayında yüzde 3,9 oranına gerilerken, 1975 yılından bu yana en düşük seviyeye işaret etti. İşte detaylar;
İngiltere İşsizlik Oranı 1975’ten Bu Yana En Düşük Seviyeye Ulaştı

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) verilerine göre; İngiltere’de 2018 yılının Aralık ayında yüzde 4 olan işsizlik oranı, 2019 yılının Ocak ayında yüzde 3,9 seviyesine geriledi. Bu seviye ile birlikte İngiltere’de işsizlik oranları 1975 yılından bu yana ilk kez yüzde 4 seviyesinin altına inmiş oldu.

İngiltere’de Ocak ayında toplam işsiz sayısı 35 bin kişi azalarak 1,34 milyon kişiye geriledi.

İngiltere İşsizlik RakamlarıÜlkede bonus ödemeleri dışında haftalık gelir ise Ocak ayında yüzde 3,4 oranında artış gösterdi. Çalışanların sayısı 222 bin kişi artarken, ekonomistler Reuters anketine göre 120 bin kişilik bir istihdam artışı bekliyorlardı.

Ülkede Ocak ayına kadar, üç yılın en hızlı işe alım seviyesi yaşanırken, işgücü piyasası üzerine Brexit’in nasıl bir etki edeceği merak ediliyordu. Aynı zamanda genel ekonomideki zayıflığın önlenmesi adına da rakamlar olumlu görüldü.

İngiltere’de birçok işletme donanıma uzun vadeli yatırım yapmayı keserken, ekonomide potansiyel bir küçülme yaşanması bekleniyor.

Ekonomide Potansiyel Bir Küçülme ÖngörülüyorBrexit’in yarattığı tüm olumsuz düşüncelere karşın ülkede, işgücü piyasasının ivmesi, ücretleri daha hızlı yükseltti. ONS, Reuters anketinde medyan tahmininden yüzde 3,2 oranında daha güçlü bir sonuç elde edildiğini belirtti.

Aralık ayına kadar olan 3 ay içinde ücret artışı, revize edilerek yüzde 3,5’e yükselirken, bu seviye 2008 ortasından bu yana görülen en yüksek rakam olarak belirlendi.

Ocak ayındaki beklenmeyen artış, ekonomistler tarafından memnuniyetle karşılanırken, Brexit sonrası kötüleşebileceği düşünülüyor.

Veriler Memnuniyetle Karşılandıİşsizlik verilerini değerlendiren ONS Kıdemli İstatistik Uzmanı Matt Hughes, “İngiltere’de istihdam yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Çalışmayan fakat iş aramayan ekonomik olarak aktif olmayan kesimin payı da rekor seviyede azalmış durumda,” ifadelerini kullandı.

Verileri yorumlayan bir diğer isim ise İngiltere İstihdamından Sorumlu Bakan Alok Sharma oldu. Sharma, “Son istihdam verileri geçen hafta İngiltere’nin Maliye Bakanı Philip Hammond’un bahar dönemi bütçe düzenlemelerinde belirttiği gibi ekonominin ne kadar güçlü olduğuna dair kanıt sunuyor,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum