Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere İnşaat PMI 2021’in Son Ayında 54,3’le Beklentiyi Hafif Aştı

İngiltere’nin beklenen verilerinden Aralık ayına ilişkin inşaat PMI anketi yayımlandı. Rakam beklentileri hafifçe aşsa da önceki aydan geriledi.
İngiltere İnşaat PMI 2021’in Son Ayında 54,3’le Beklentiyi Hafif Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit ve CIPS, İngiltere için İnşaat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketini yayımladı. Rapora göre İnşaat PMI Aralık 2021 döneminde 54,3 oldu.

Beklentiler 54’e düşüş yönündeydi. Kasım’da 52 beklentilerini aşarak 55,5’e yükselmişti. Okuma, ticari işlerin Temmuz ayından bu yana en yüksek hızda artması nedeniyle genel inşaat faaliyetinde sağlamlığa işaret etti.

Rapora göre İngiltere’de inşaat büyümesi Aralık ayında üç ayın en düşük seviyesine geriledi.
İngiltere İnşaat PMI Aralık'ta 54,3 Puan
KAYNAK: Markit Economics

Yine de 50 eşiğinin üzerinde kaldı. Bazı anket katılımcıları, daha sıkı pandemik kısıtlamaların ve artan COVID-19 vakalarının, özellikle ticari sektörde toparlanmayı frenlediğini belirtti.

Konut inşaatı faaliyeti en güçlü büyümeyi gördü (endeks 55,3’te) ve Aralık ayında ivme kazanan tek kategori oldu. Ticari bina, toparlanmanın Eylül ayından bu yana en düşük seviyesine (53,6) düşmesiyle en iyi performans gösteren segment konumunu kaybetti.

Bu arada, inşaat mühendisliği faaliyeti 2021’in sonunda (endeks 49,1’de) hafifçe azaldı ve dokuz aylık bir genişleme dönemini sonlandırdı.

IHS Markit Direktörü Tim Moore ankete ilişkin yorumunda; “İngiltere inşaat şirketleri, özellikle ticari işlerde ve inşaat mühendisliğinde yenilenen pandemik kısıtlamaların toparlanmayı engellediği için geçen yılı biraz daha zayıf bir temelde kapattı” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu