Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere İmalat PMI Kasım’da 58,1 ile 3 Ayın En Yükseğinde

İngiltere'nin imalat sektörüne yönelik hazırlanan satın alma yöneticileri endeksi anketinin Kasım 2021 raporu yayımlandı.
İngiltere İmalat PMI Kasım’da 58,1 ile 3 Ayın En Yükseğinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

IHS Markit ve CIPS tarafından hazırlanan imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi anketinin Kasım 2021 verileri yayımlandı. Anket sonuçlarına göre; Ekim’deki 57,8 seviyesinden 58,1 seviyesine yükseldi.

Ekim ayında 57,8 seviyesine yükselen imalat PMI, beş aydan beri ilk kez yükselmişti. Yeni siparişlerin ve istihdamın artmasıyla satın alma stoklarında daha hızlı artış ve daha uzun tedarik süreleriyle desteklenmişti.

İngiltere’deki üreticiler, ciddi şekilde gerilmiş tedarik zincirleri üretim programlarını aksattığı ve girdi fiyatlarını 30 yıllık anket tarihinde en büyük ölçüde artırdığı için Kasım ayında zorlu bir çalışma ortamıyla karşı karşıya kalmaya devam etti.

Üretim, yeni siparişler, istihdam ve satın alma stokları yükseldikçe ve tedarikçi süreleri uzadıkça, PMI bileşenlerinin hepsinin olumlu etkisi görüldü.
İngiltere İmalat PMI Kasım Detayları
Kaynak: IHS Markit

İngiltere’de üretim, Kasım ayında devam eden 18. ay için artış gösterdi ve genişleme oranı, Ekim’deki sekiz ayın en düşük seviyesinden biraz hızlandı. Şirketler özellikle iç piyasadan gelen yeni iş alımlarının ve güvenlik stokları oluşturma çabalarının artan çıktıyı desteklediğini bildirdi.

Üretimi artırma çabalarını engelleyen girdi ve işgücü kıtlığından yaygın olarak söz edildiği gözlendi. Bu durum, müşteri siparişlerini karşılamak için mevcut stokların tükenmesine neden oldu. Tedarik zincirleri üzerindeki baskı ise ortalama satıcı tedarik sürelerinin önemli ölçüde uzamasına yol açtı.

GCM Yatırım Banner

Üreticilerin yaklaşık dörtte üçü bir artış bildirirken, bu oran %1’den daha az bir düşüş gördü. Maliyet ve piyasa baskıları da Ekim ayı seri rekoruna yakın bir ortanda artan satış fiyatlarından etkilendi.

İngiltere’deki üreticiler, Kasım’da iş iyimserliğinin üç ayın en yüksek seviyesine çıkmasıyla olumlu bir görünüm sergiledi. Şirketlerin %63’ünden fazlası üretimin önümüzdeki 12 ay içinde artmasını beklerken, yalnızca %6’sı bir düşüş öngördü. Olumlu duygu; Covid iyileşmesi, ekonomik büyüme, yeni ürün lansmanları, planlı pazarlama kampanyaları, iş genişletmeleri, çeşitlendirme, yenilikçilik ve azaltılmış tedarik zinciri stresi ile bağlantılı oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.