Yatırım yapmaya başla!

İngiltere ile 5G Konusunda Anlaşan Huawei’ye Japonya’dan Yasak Gelebilir!

Son dönemde 5G altyapısı ile ilgili sorunlarla gündemden düşmeyen Huawei, İngiltere ile anlaştı. Ancak Japonya’nın Huawei’nin 5G ihalesine girmesini engelleyebileceği belirtildi.
İngiltere ile 5G Konusunda Anlaşan Huawei’ye Japonya’dan Yasak Gelebilir!

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden biri haline gelen Huawei, son günlerde 5G altyapısına dair gelişmeler ile gündemden düşmüyor. Bilindiği üzere öncelikle kendi hükümet çalışanlarına Huawei ve ZTE ürünlerinin kullanımını yasaklayan ABD, daha sonra ise bu yasağın dünya geneline yayılmasını talep etmişti. Yaşanan bu gelişmeler sonrası ilk tepki Yeni Zelanda’dan gelmiş ve 5G ekipmanlarının güvenli bulunmadığı açıklanmıştı.

Her ne kadar son günlerde Huawei bu tarz yaptırımlar ile gündeme gelmiş olsa da, Avrupa’da pek çok ülke Huawei ile anlaşma yapmak için gün sayıyor. Bu alanda ilk anlaşma haberi İngiltere’den geldi. İngiliz güvenlik yetkilileri ile Huawei’nin 5G altyapısının kullanımına dair yeşil ışık yaktıkları belirtiliyor. Japonya’dan ise tersi yönde haberler geliyor.

İngiltere ile Anlaşma Sağlandı

İngiltere ile Anlaşma Sağlandı

Başı yaptırımlar ile dertte olan Huawei’ye sevindirici haber İngiltere’den geldi. Ulusal Siber Güvenlik Merkezi yetkilileri ile Huawei yöneticilerinin bir araya geldiği toplantıda. Çinli teknoloji devinin lehine gelişmeler yaşandı. İngiliz medyasında yer alan haberlere göre Huawei ile British Telecom’un ortak faaliyetlerde bulunma kararı aldılar.

Toplantıda İngiltere’deki ekipman gereksinimi ile ilgili Huawei ile ortak noktada buluştuğu belirtiliyor. Önümüzdeki günlerde Huawei ile İngiliz kuruluşlar arasında yeni işbirliklerinin yapılması bekleniyor. İngiltere’de bu gelişmeler yaşanırken, Japonya’dan gelen haberler Huawei için pek iç açıcı sayılmaz.

Japonya Huawei ve ZTE’yi Yasaklayabilir

Japonya hükümetine yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre, Huawei ve ZTE’nin 5G ihalesine katılımının yasaklanması gündemde. Hükümetin amacının, Tokyo’nun daha güçlü bir altyapıya sahip olması ve sahip olduğu altyapıyı muhtemel siber saldırılara karşı daha güvenli bir hale getirmek olduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili Çin Dışişleri Bakanlığı etkilisi Geng Shuang ise Japonya’nın tavrından rahatsızlık duyduklarını ve karşılıklı güven ortamının ve adil bir rekabetin sağlanması gerektiğini belirtti. Japonya’nın bu hamlesine sebep olarak ise ABD’nin Çin’e karşı yürüttüğü yasaklayıcı politikalar gösteriliyor. Dünyanın en büyük kablosuz ekipman üreticisi olan Huawei, 5G teknolojisine dair yaptırımlara uğramaya devam ederse, şirketin kötü günler yaşayabileceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum