Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Huawei Co. Çalışmaları ve Hazırlanan Rapora Dair Ayrıntıların Sonucu Ne Oldu?

Teknoloji devlerinden Asya'nın yıldızı Huawei ve şirketin dünyanın Batı tarafındaki en yüksek çalışmalarının bulunduğu İngiltere gelişmesine dair ayrıntılar.
İngiltere Huawei Co. Çalışmaları ve Hazırlanan Rapora Dair Ayrıntıların Sonucu Ne Oldu?

İngiliz yetkililer Huawei Technologies Co.’yu, ürünlerindeki güvenlik kusurlarını giderme konusunda defalarca başarısızlıkla suçladı ve şirketin, bunları düzeltmek için bir taahhütte bulunmadığını söyledi. Perşembe günü yayınlanan bir raporda yer alan bulgular Çin telekom teçhizatı devini, Amerikan araçlarının siber güvenlik tehdidi teşkil ettiği yönündeki suçlamalarını gidermeye çalışırken yeni uluslararası incelemelere maruz bıraktı.

ABD yetkilileri raporda, Huawei’nin 2012’de uygulamaya konacağına dair şirket çapında siber güvenlik uygulamalarını uygulamadıklarını, aynı yıl ABD Kongresi’nden Huawei’nin ulusal güvenlik tehdidi etiketli bir rapor hazırladığını söylemişti. Kongre raporu, Huawei’yi ABD’den etkili bir şekilde yasaklamıştı. Ancak İngiltere gibi birçok diğer dış pazar, kablosuz taşıyıcılar tarafından kullanılan dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Huawei’yi benimsemişti.

ABD hükümeti son kampanyasını, Pekin’in şirketin iletişimleri gözetlemesini ya da bozmasını emredebileceği iddiasıyla dünya çapında Huawei’ye kara listeye almak için dayadı. Washington müttefiklerine, yasağına katılmak için baskı yaptı. Almanya gibi birçok ülke de Huawei’nin bir siber güvenlik tehdidi olduğuna dair özel bir kanıt arayışına girmişti.

Rapor Bir Kanıt Sunmuyor!

Hazırlanan Rapor Bir Kanıt Sunmadıİngiltere raporunda, herhangi bir kanıt bulunmuyor. Ancak ayrı bir iddiada bulunuyor, şirketin siber güvenliğe öncelik vermediğini ve ürünlerinin yalnızca Çin hükümetinin değil, herkesin yararlanabileceği güvenlik açığı taşıyabileceği de iddia ediliyor. İngiliz yetkililer, Huawei’nin kötü yazılım mühendisliğinin sorun olduğunu, tespit edilen kusurların Çin devletinin müdahalesinin bir sonucu olduğuna inanmadıklarını ifade etti.

Bulguların küresel sonuçları olabileceği de bir diğer gündem olabilir. Dünya çapındaki kablosuz taşıyıcılar, sürücüsüz araçlara ve internete bağlı fabrika bileşenlerine olanak tanıyan hücresel teknoloji olan 5G’ye yükseltilme eşiğinde. Dünyanın en saygın siber güvenlik kuruluşlarından biri olan İngiltere, Batı ülkelerinde Huawei donanımının test edilmesinde en geniş deneyime sahip ülke idi.

Bir Huawei sözcüsüne göre bu endişelerin anlaşıldığı ve çok ciddiye alındığı ifade edilmişti. Huawei’nin mühendislik süreçlerini elden geçirmek için beş yılda 2 milyar dolar taahhüt ettiğini ve program için üst düzey bir plan geliştirildiğini ve devam edeceğini yineledi. (İngiltere operatörleri ve İngiliz siber güvenlik makamlarıyla uygulama sırasında çalışmalar yürütülmekte.)

Vaatler Yerini Bulmadı

Vaatlerin Yerini Bulmadığı İfade Ediliyor2012’de, Huawei’nin küresel güvenlik ve gizlilik sorumlusu ve İngiltere’nin eski bilgi güvenliği sorumlusu John Suffolk, şirketin siber güvenliğin “DNA’mızın bir parçası olmasını” sağladığını belirtmişti. Huawei yetkilileri ise 24 sayfalık raporuna sık sık işaret etti.

İngiltere yetkilileri Perşembe günkü raporlarında Huawei’nin 2012 vaatlerini yerine getirmediğini ve bunun sonucunda şirketin siber güvenlik uygulamalarını elden geçirme vaatleri konusunda kendinden emin olmadıklarını söyledi. Raporda, “Geçmişte Huawei’den gelen güçlü ifadeler, gözle görülür herhangi bir iyileşme sağlamamıştır.” ifadeleriyle yer almakta.

İngiltere’nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi tarafından yazılan rapor, Çin’in İngiliz ağlarında kullanılan ürünlerini inceleyen Oxford, İngiltere’deki bir Huawei tarafından işletilen laboratuarda yapılan yıllık bir güncelleme çalışması idi. Rapor Huawei’nin ürünleri ile ilgili bazı spesifik teknik sorunları belirledi ve şirketin çoğunu düzelttiğini söyledi.

5G Detayları Artırabilir

5G Teknolojisi Açıkları DetaylandırabilirRaporda, Huawei’nin kaydına bakıldığında, laboratuarın gelecekte özellikle 5G ekipmanı içerebilecek yeni ürünlerle daha fazla güvenlik açığı bulunmasının muhtemel olduğu belirtildi. Açıklanan sayfalarda “İngiltere’de yeni olan ürünlerin güvenlik riski yönetimi veya hali hazırda İngiltere’de bulunan ürünler için yazılımın yeni ana sürümleri daha zor olacak” ibareleri de yer aldı.

İngiliz yetkililer, Huawei’nin önceki bir incelemede tespit edilen sorunları çözmekte yavaş kaldığını söylemişti. Geçen yaz yetkililer, laboratuarda incelenen Huawei yazılımı ile İngiliz ağlarında kullanılan yazılım arasında tutarsızlığa yol açtığını söyledikleri mühendislik eksikliklerini belirlemişti. Huawei’nin mühendislik süreçlerinin aynı yazılımı sıfırdan iki kez yeniden oluşturamayacağı, yani bir Huawei donanımının yeterli bir testinin ön şartı olduğu tespit edilmişti.

Laboratuvardaki denetçilerin İngiliz ağlarında kullanılan yazılımı kopyalayamadıkları için, Huawei’nin ekipmanının güvenlik kusurları olup olmadığını belirleyecekleri düşünülüyor. Perşembe günkü raporda, Huawei’den vaat edilen 2 milyar dolarlık yatırımın memnuniyetle karşılanmakta olmak üzere henüz belirtilmemiş faaliyetler için önerilen bir başlangıç bütçesinden daha fazlası olmadığı da belirtildi.

Huawei ve İngiltere

Huawei ve İngiltere Gelişmesiİngiliz siber güvenlik görevlileri şu anda İngiltere’de bulunan Huawei ekipmanlarında uzun vadeli güvenlik risklerinin yönetilebileceği konusunda sınırlı güvence sağlayabilmeyi sürdürüyor diyor. Huawei donanımının ülkenin önde gelen telekom operatörleri arasında popüler olduğu İngiltere, telekom tedarik zincirinin bir incelemesinin ortasında. Bu inceleme Perşembe günü yayınlanan rapordan ayrı olarak yürütülüyor. Yetkililer halka açık bir şekilde Huawei’yi yasaklamayacaklarını, ancak kısmi kısıtlamalar önerebileceklerini bildiriyor.

Huawei, ABD kampanyasına karşı bir karşı saldırı başlattı. Huawei’nin kurucusu ve CEO’su, şirketin Çin hükümeti için hiçbir zaman casusluk yapmadığını ve bunu asla istemediğini söyledi. Şirket ayrıca, hükümet yetkililerinin Huawei’nin donanım ve yazılımını incelemesine izin vermek üzere tasarlanan İngiltere, Almanya ve Belçika’da laboratuarlar kurarak ürünlerinin güvenliği konusunda endişeleri gidermeye çalıştı.

Laboratuvar Sıkı Denetime Sahip

Laboratuvarın Sıkı Denetimde Olduğu Vurgulandıİngiltere’deki laboratuvar, Huawei’nin en eski ve en önemli büyük Batı pazarı olan, 2010 yılında ilk açılan şirket. Huawei çalışanlarını, tüm İngiliz vatandaşlarını çok gizli güvenlik izniyle kullanıyor ve hem hükümetten hem de hükümet yetkilileri tarafından denetleniyor. (Laboratuvar Huawei’nin yanı sıra İngiliz taşıyıcılardan temsilcileri de barındırıyor.)

İngiliz siber güvenlik görevlilerinden gelen rapor, bulgularının İngiltere’nin ağlarının güvenliği hakkında bir açıklama olmadığını ifade ediyor. Raporun politikaya dikte etmediği, bunun yerine sorunları vurgulamakta ve hükümet ve telekom sağlayıcılarının bunları nasıl ele alabileceklerini öneriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum