Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin Huawei’nin 5G Yatırımlarına İzin Vereceği İddia Edildi

ABD ambargosu altında olan Huawei’ye İngiltere’den 5G yatırımları için izin çıkabilir.
İngiltere’nin Huawei’nin 5G Yatırımlarına İzin Vereceği İddia Edildi

Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ambargosuna karşı mücadele ediyor. Trump hükümeti Huawei’nin ürettiği telekomünikasyon ekipmanlarının ülkeye girişini yasaklamış durumda. Buna sebep olarak Huawei’nin Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetlerinde bulunması gösteriliyor. Huawei ise bu iddiaları reddediyor ve ortada somut bir kanıt olmadığını belirtiyor. ABD yönetimi başta Avrupa ülkeleri olmak üzere müttefiklerine Huawei ile çalışmamaları gerektiğini söylüyor ve baskı yapıyor.

Daha önce Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkeler ABD’nin bu çağrısına olumlu yanıt vermiş ve Huawei ile çalışmama kararı almıştı. Son günlerde ise gözler İngiltere’ye çevrilmiş durumda. Bir süredir İngiltere’nin Huawei’nin 5G altyapısını kurması konusunda vereceği karar merak ediliyor. Financial Times’ta yer alan bir rapor, İngiltere’nin Huawei’ye 5G ağına erişim izni vereceğini iddia ediyor. Uzmanlar bu durumun ABD cephesinde hoş karşılanmayacağının altını çiziyor.

İngiltere’den Huawei’ye Yeşil Işık

İngiltere’den Huawei’ye Yeşil Işık

Huawei dünyanın en büyük telekomünikasyon üreticisi olarak biliniyor. Şirket ürettiği baz istasyonları ile dünyanın pek çok ülkesinde internet altyapılarının kurulumunu gerçekleştiriyor. İngiltere’nin bu kurulum için Huawei ile iş birliği yapacağı konuşulmaya başlandı. Hükümet adına açıklama yapan bir sözcü, “Birleşik Krallık’ın telekomünikasyon ağlarının güvenliği ve esnekliği çok önemlidir. Hükümet yüksek riskli satıcılar üzerindeki konumunu değerlendirmeye devam ediyor ve zamanında karar verilecek.” açıklamasını yaptı.

Huawei’nin karşısında İngiltere’nin seçeceği alternatifler arasında Nokia ve Ericsson öne çıkıyor. Hükümetten Huawei’ye yönelik bir erişim engelinin çıkması ihtimali GSM operatörlerinde de endişe yaratıyor. Aralarında Vodafone’un da olduğu ülkenin önde gelen 4 büyük operatörleri Huawei imzalı ekipmanlar kullanıyor. Vodafone açıklamasında Huawei ile iş birliği yaptığını ancak veri çalınması ihtimaline karşı güvenlik ve şifreleme katmanlarının oluşturulduğunu belirtiyor.

ABD, İngiltere’yi Uyardı

ABD, İngiltere’yi Uyardı

İngiltere’den Huawei’ye erişim izninin verilmesi bekleniyor ancak bu durumun ABD’yi kızdıracağı aşikar. Geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Twitter hesabından konuyla ilgili değerlendirmede bulundu ve Muhafazakar milletvekili Tom Tugendhat’ın görüşler,ne yer verdi.

“İngiltere’nin 5G konusunda alacağı karar çok önemli” diyen Pompeo’nun paylaşımında “ABD’li yetkililer, Huawei’nin 5G ekipmanının İngiltere ile istihbarat paylaşımını riske atacağından endişe duyuyorlar. İstihbarat konusunda işbirliği, iki ülke arasındaki uzun süredir devam eden özel ilişkinin önemli bir parçası olmuştur.” ifadelerine yer verildi. İngiltere’de hükümetin Huawei ile ilgili nihai kararını bu hafta içerisinde vermesi bekleniyor. Gelen haberler Çinli teknoloji devinin lehine bir karar çıkacağı yönünde.

ABD tarafında ise Huawei’ye yönelik yaptırımların yakın zamanda kalkması zor görünüyor. Teknoloji devi ABD’li şirketler ile olan ticaretini özel izinler ile sınırlı olarak sürdürüyor. Şirketin Mate 30 gibi yeni tanıtılan akıllı telefonlarında ise Google uygulamaları kullanılamıyor. Huawei yaptırımlara rağmen 2019 yılında 240 milyon civarı akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Teknoloji devi akıllı telefon pazarında Samsung’un arkasından en fazla satış miktarına ulaşan üretici unvanını koruyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum