Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin Huawei ile İlgili 5G Kararı ABD’yi Kızdıracak

İngiltere hükümeti uzun zamandır beklenen Huawei kararını verdi. Şirket 5G yatırımlarına belirli sınırlarda olmak kaydıyla devam edecek.
İngiltere’nin Huawei ile İlgili 5G Kararı ABD’yi Kızdıracak

Teknoloji dünyası geçtiğimiz yıldan bu yana 5G altyapısına yönelik yatırımları konuşuyor. Samsung ve Huawei gibi akıllı telefon üreticileri yeni modellerinde bu özelliğe yer vermeye başladı. 5G’nin kullanım alanını şu an için dünya genelinde kısıtlı olarak tanımlayabiliriz. Özellikle 2020 yılının bu teknolojinin yaygınlaştığı bir dönem olması bekleniyor. Çinli teknoloji devi Huawei ise dünyanın en büyük telekomünikasyon üreticilerinin başında geliyor. Şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına karşı ayakta durmaya çalışıyor.

Trump hükümeti Huawei’yi Çin yönetimi için casusluk faaliyetlerinde bulunduğunu bildiriyor ve ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlıyor. ABD aynı zamanda müttefiki olduğu ülkelerin de Huawei ile arasına mesafe koyması gerektiğini belirtiyor. Bir süredir İngiltere’nin bu konuyla ilgili vereceği karar merak ediliyordu. Geçtiğimiz günlerde hükümetin Huawei’nin 5G yatırımlarına izin vereceği iddia edilmişti. İddialar doğru çıktı ve hükümet Huawei’nin 5G faaliyetleri için sınırlı olmak kaydıyla erişim izni verdi.

İngiltere Huawei Kararını Verdi

İngiltere Huawei Kararını Verdi

Huawei dünyanın pek çok ülkesinde 5G altyapısını kurmak adına önemli anlaşmalar yapıyor. İngiltere’nin bu konuya dair kararı bekleniyordu. Hükümet yetkilileri kararı açıkladı ve Huawei’nin İngiltere’de 5G altyapısını kurmasına izin verdiklerini duyurdu. Çinli teknoloji devinin bu yatırımlarını yaparken hassas bilgilere erişiminin engelleneceği ifade edildi. Uzmanlar alınan bu kararın İngiltere ile ABD arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

Huawei’nin daha önce ABD’nin talepleri doğrultusunda Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya gib pazarlarda yatırım yapması engellenmiş durumda. Huawei Başkan Yardımcısı Victor Zhang, “İngiltere hükümeti 5G’nin piyasaya sürülmesini sağlamak için müşterilerimizle çalışmaya devam edebileceğimize dair güvence verdi. Bu kanıta dayalı karar, daha gelişmiş, daha güvenli ve daha uygun maliyetli bir telekom altyapısı ile sonuçlanacak. İngiltere’ye dünya lideri teknolojiyi sunacağız ve rekabetçi bir pazar oluşturacağız.” diye konuştu.

Bu karar alınana kadar ABD’li siyasetçilerden İngiltere’ye yönelik yasaklama gerektiren açıklamalar elmişti. Geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İngiltere’nin 5G kararının veri güvenliği açısından önemli olduğunu söylemişti.

ABD İstihbarat Paylaşımını Durdurabilir

ABD İstihbarat Paylaşımını Durdurabilir

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Huawei ile 5G anlaşması yapan ülkelerle istihbarat paylaşımını durduracağı iddia edilmişti. İngiltere’nin Çinli teknoloji devine dair verdiği son karar sonrası bu iddialar yeniden akıllara geldi. 5G’nin çok yüksek hızla internet sunması ile beraber çok geniş bir kullanım alanına sahip olacağı belirtiliyor. Sürücüsüz otomobiller, akılı telefonlar, nesnelerin interneti gibi pek çok alanda 5G altyapısı aktif olarak rol oynayacak.

Dolayısıyla veri güvenliği de büyük önem taşıyor. Kimi siyasetçiler Huawei’ye bu iznin veriliyor olmasının Çin hükümetinin gizli bilgilere erişim sağlayabileceğini iddia ediyor. İngiltere’deki mobil operatörler ise hükümetin vermiş olduğu bu kararı memnuniyetle karşıladı. Halihazırda Huawei ile iş birliği yapan bu şirketler için aksi bir karar ekstra maliyetler doğuracaktı. Son kararın ABD cephesinde nasıl karşılanacağı merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum