Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin Huawei’nin 5G Ekipmanlarını Bırakacağı Tarih Belli Oldu

İngiltere daha önceden almış olduğu 5G kararı için önümüzdeki yıl harekete geçiyor.
İngiltere’nin Huawei’nin 5G Ekipmanlarını Bırakacağı Tarih Belli Oldu

Çinli teknoloji devi Huawei dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri konumunda. Son yıllarda altyapı şirketleri 5G teknolojisine yönelik büyük yatırımlar gerçekleştiriyor. Dünyanın dört bir yanında bu teknolojiye yönelik altyapı çalışmalarında bulunuyor. Bu şirketlerin başında ise Huawei geliyor. Ancak şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımları ile karşı karşıya kaldı.

Trump yönetimi Huawei’nin 5G teknolojisi ile kullanıcı verilerini sızdırdığını ve Çin hükümeti ile paylaştığını iddia ediyor. Bu nedenle teknoloji devi ulusal güvenlik tehdidi olarak gösteriliyor. Alınan yaptırım kararları nedeniye Huawei uzun zamandır çeşitli yaptırımlara maruz kalıyor. ABD bununla da yetinmiyor başka ülkelerin de Huawei’ye yaptırım uygulaması gerektiğini düşünüyor.

Bu ülkelerden birisi ise İngiltere oldu. Geçtiğimiz aylarda İngiltere hükümeti Huawei ile çalışmama kararı almıştı. Çinli şirket bu kararın gözden geçirilmesini istemiş ancak hükümet aldığı kararı uygulamakta geri adım atmayacak. Ekipmanların ülkeden tamamen çıkarılması zaman alacak. Bir habere göre Huawei ekipmanlarının ne zaman kullanmayacağı ortaya çıktı.

İngiltere Hükümeti Harekete Geçiyor

İngiltere Hükümeti Harekete Geçiyor

ABD ile Çin arasında yaşanan ticari geriliminden fazlasıyla nasibini alan Huawei, İngiltere’nin de yaptırımı ile karşı karşıya kalıyor. Hükümet daha önce 5G programından Huawei’yi çıkardığını duyurmuştu. Resmi bir kaynağın açıklamasına göre 2021’in Eylül ayından itibaren 5G ağlarında Huawei ekipmanları kullanılmayacak. Yetkili resmi açıklamanın 30 Kasım’da Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Oliver Dowden tarafından yapılacağını belirtti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan yetkili, “Bu yeni tarih ciddi olduğumuzu gösteriyor ve Huawei’nin İngiltere’nin 5G ağlarından çıkarılması için geri dönüşü olmayan bir yol gösteriyor. Şimdi şirketlerin buna devam etmesi gerekiyor ” diye konuştu.

Geri Adım Atılmayacak

Geri Adım Atılmayacak

İngiltere’nin Huawei’ye yönelik yaptırımlardan herhangi bir geri adım atmasının söz konusu olmadığını belirten etkili, 2027 yılına kadar tüm ekipmanların ülkeden çıkarılmasının planlandığını ifade etti. Alınan karar sonrası Çinli şirketin 5G ekipmanlarını kullanmaya devam eden şirketler para cezasına çarptırılabilir. Şirketlerin yıllık cirolarının yüzde 10’u ya 100 bin sterlin cezalar ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

Aslında bu yılın Ocak ayında Boris Johnson Hükümeti, Huawei’nin ulusal 5G ağlarına katılımına yönelik olumlu adımlar atmıştı. Ancak sonrasında ABD hükümeti İngiltere’yi bu kararından geri adım atması için defalarca uyarmıştı.

Huawei cephesi ise yaptırımlardan dolayı ABD’yi ve İngiltere’yi eleştiren açıklamalarda bulunmuştu. Son olarak Huawei kurucusu Ren Zhengfei katıldığı bir röportajda, “Huawei’ye yönelik üst üste gelen ABD yaptırımları nihayet anlamamızı sağladı, bazı Amerikalı politikacılar bizi düzeltmek değil, öldürmek istiyorlar.” açıklamasında bulunmuştu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum