Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Gelecek Yıldan İtibaren Huawei İmzalı 5G Ekipmanlarına Yasak Getiriyor

ABD’den sonra İngiltere de gelecek yıldan itibaren Huawei’nin 5G ekipmanlarının yasaklanacağını açıkladı.
İngiltere Gelecek Yıldan İtibaren Huawei İmzalı 5G Ekipmanlarına Yasak Getiriyor

Dünyanın öne gelen teknoloji şirketlerinden Huawei, akıllı telefon pazarının yanı sıra telekomünikasyon sektöründe de büyük bir paya sahip. Geçtiğimiz yıldan bu yana dünyanın dört bir yanında servis sağlayıcılar 5G altyapısına yönelik yatırımlar yapıyor. Yatırım yapan başlıca şirketler arasında ise Çinli teknoloji devi Huawei gelmekte. Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Huawei, geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına maruz kalmakta.

ABD yönetimi Huawei’yi Çin hükümetine casusluk yapmakla suçluyor. Trump bu nedenle ülkede 5G çalışmalarında Huawei ekipmanlarının kullanılmasını yasakladı. ABD bununla da kalmıyor ve müttefiki olduğu ülkelerin de Huawei’ye karşı yaptırım uygulamasını istiyor. Daha önce Avusturya, Yeni Zelanda gibi ülkeler bu talebe olumlu yanıt vermişti.

Bir süredir İngiltere’nin de benzer bir hazırlık içerisinde olduğu biliniyordu. Çinli teknoloji devi İngiltere’deki 5G yatırımlarının sürmesini istiyor. Ancak yapılan açıklama ile gelecek yıldan itibaren Huawei imzalı ekipmanların çıkarılacağı duyuruldu.

İngiltere’den Resmi Açıklama Geldi

İngiltere’den Resmi Açıklama Geldi

Birleşik Krallık Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Oliver Dowden, Huawei başta olmak üzere ülke güvenliği için risk oluşturan operatörlerin 5G ekipmanlarının 2021 yılından itibaren yasaklanacağını açıkladı. Gelecek yıldan itibaren ekipmanların ülkeden çıkarılacağını belirten Dowden, operatörlerin 2027 yılına kadar bu işlemleri tamamlamaları gerektiğini söyledi.

Yani önümüzdeki 7 yıl içerisinde Birleşik Krallık’ta bulunan Huawei ekipmanlarının tamamen kaldırılması isteniyor. Bu yılın sonundan itibaren ülkeye Huawei ekipmanının girişinin yasaklanacağını söyleyen Dowden, “5G ülkemiz için bir dönüşüm olacak; tabii üzerine inşa ettiğimiz altyapının güvenliğinden ve dayanıklılığından emin olabilirsek” açıklamasında bulundu.

İngiltere’nin almış olduğu bu karar 5G altyapısı ile sınırlı olacak. Ancak ilerleyen dönemde bu kararın daha geniş bir alana yayılabileceği konuşuluyor. Öyle ki kullanılan 3G ve 4G ekipmanlarının da Birleşik Krallık’ta yasaklanması gündeme gelebilir.

Huawei Gelirlerini Artırıyor

Huawei Gelirlerini Artırıyor

Çinli teknoloji devi ABD ve İngiltere’den gelen yaptırımlara rağmen gelirini ve karını artırmayı sürdürüyor. Şirketin 2020 yılının ilk yarısına dair finansal verileri ortaya çıktı. Huawei yılın ilk yarısında gelirini yüzde 13.1 oranda karını ise yüzde 9.2 oranında artırmayı başardı. Çinli şirketin bu dönemde elde ettiği toplam geliri 445 milyar TL’ye ulaştı. Gelir üzerinden elde edilen pay ise 156.6 milyar TL olarak açıklandı.

Şirketin gelirinin büyük bölümünü akıllı telefonlar, giyilebilir teknoloji ürünleri ve diğer mobil cihazlar oluşturuyor. Çinli şirketin gelirlerinin yüzde 35’ini ise telekomünikasyon ürünleri oluşturuyor. Gerek ABD yaptırımları gerekse COVID-19 pandemisine rağmen Huawei’nin yükselişini sürdürdüğü görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum