Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin Huawei ile 5G Anlaşma Konusunda Son Kararı Merak Ediliyor

İngiltere’nin Huawei ekipmanlarının ülkede kullanılmasına dair vereceği son karar merak konusu oldu.
İngiltere’nin Huawei ile 5G Anlaşma Konusunda Son Kararı Merak Ediliyor

Çinli teknoloji şirketi Huawei, hem akıllı telefon hem de telekomünikasyon sektöründe en büyük firmalardan biri konumunda. Geçtiğimiz yıldan bu yana 5G altyapısına yönelik yatırımlarda hızlı bir artış söz konusu. Huawei ise altyapıya yönelik yatırım yapan şirketler arasında ilk sırada yer alıyor. Dünyanın bir numaralı 5G tedarikçisi olan şirket dünya genelinde 50’yi aşkın ülke ile anlaşmalar yapıyor.

Bununla beraber ABD ile Huawei arasında yaşanan gerilim geçtiğimiz yıldan bu yana gündemi fazlasıyla meşgul ediyor. ABD yönetimi Huawei’yi Çin hükümeti lehine casusluk yapmakla suçluyor ve teknoloji devinin ekipmanlarının ülkeye girişini yasaklamış durumda. Hükümet bununla da yetinmiyor ve küresel ortağı olan ülkelere de Huawei’ye yönelik yaptırım uygulaması gerektiğini söylüyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ABD’den gelen çağrıya olumlu yanıt verdiği ve ülkelerinde Huawei ekipmanlarının girişini yasakladığı biliniyor. Avrupa’nın en güçlü ülkelerinden biri olan İngiltere’nin ise ne yapacağı şimdiden merak konusu.

Gözler İngiltere’de

Gözler İngiltere’de

ABD’nin İngiltere’ye de Huawei konusunda gereken hamleyi yapmasını konusunda baskı yaptığı biliniyor. Huawei ise kendisine yöneltilen casusluk suçlamaları ile ilgili ABD’nin ortaya somut bir delil sunamadığını belirtiyor ve iddiaları reddediyor. 5G altyapısı çok geniş bir kullanım alanına sahip olacak. Akıllı telefon, otonom araçlar, nesnelerin interneti ve artırılmış gerçeklik destekli ameliyatlara kadar hemen her alanda 5G desteğinin sunulması bekleniyor. Hemen her alanda bu teknolojinin kullanılacak olması, veri ihlallerine karşı kurumları tedirgin edebiliyor.

Ada ülkesinde istihbarat teşkilatları uzun zamandır Huawei’nin 5G ağlarına yönelik incelemelerde bulunuyor. Yapılan araştırmalarda henüz risk oluşturan bir duruma rastlanmadığı belirtiliyor. Çinli teknoloji şirketi tarafından üretilen ekipmanlar uzun sürdir İngiltere’de sıkıntısız bir şekilde kullanılıyor. Bu da ülkenin Huawei ile çalışma isteğini olumlu yönde etkiliyor.

İngiltere Yol Ayrımında

İngiltere Yol Ayrımında

İngiltere’nin Huawei konusunda bir yol ayrımında olduğu belirtiliyor. Hükümet Huawei ile çalışma konusunda istekli ancak diğer yandan küresel süper güç olan müttefikinin tepkisini çekmek istemiyor. Ada ülkesinin 5G yatırımlarına yönelik bir karar almaması ABD tarafından pek hoş karşılanmayacaktır. Diğer taraftan Huawei’nin yasaklanma ihtimali nedeniyle Çin ile olan ticari ilişkilerin olumsuz etkilenme ihtimali söz konusu.

ABD tarafında ise bu yıl başkanlık seçimleri yapılacak. Trump’ın seçimde alacağı olumlu ya da olumsuz bir sonuç, Huawei’ye yönelik yaptırımların devamı ya da sonlanması konusunda belirleyici olacaktır. Dünyanın en büyük iki ülkesi arasında kalan İngiltere’nin Huawei konusunda ne yapacağı şimdiden merak konusu olmuş durumda. Huawei ise ABD merkezli ambargoya rağmen yüksek satış rakamları ile gelirlerini artırmaya devam ediyor.

Teknoloji devi 2019 yılı boyunca 240 milyonu aşkın akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Gelirlerini önceki yıla göre yükselten şirketin 2020 yılından da beklentisi büyük. 5G’nin bu yıl daha da yaygınlaşacağını düşünecek olursak Huawei bu konuda en önemli rolü oynayan şirketlerden birisi olacaktır. Çinli şirket bu yıl akıllı telefonlarında da 5G teknolojisini çok daha uygun fiyat ile sunmayı planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum