Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Hizmet PMI Ocak’ta Artarken Yıl Beklentileri Şaşırttı

İngiltere'nin hizmet ekonomisinde performansı gösteren PMI raporu yayımlandı. Hizmet sektörü Omicron etkisi altında kaldı. İşte detaylar;
İngiltere Hizmet PMI Ocak’ta Artarken Yıl Beklentileri Şaşırttı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit ve CIPS (The Chartered Institute of Procurement & Supply) İngiltere için nihai Ocak ayı Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerini yayımladı.

Rapora göre Hizmet PMI Ocak’ta 54,1’e yükselirken Kompozit PMI 54,2’ye yükseldi. Ön tahmin Hizmet PMI’nın Aralık’taki 53,6’dan Ocak 2022’de 53,3’e düştüğünü göstermişti. Bu 11 ayın en zayıf büyüme hızını temsil etmişti.

Kompozit PMI ise Aralık’taki 53,6’dan Ocak 2022’de 53,4’e gerilemişti. Bu karantinadan toparlanmanın başladığı Mart 2021 sonrası en düşük çıktı genişleme hızına işaret etmişti.

Ücretlerde Rekor Artış Olurken Yıl Beklentileri Güçlü geldi

İngiltere Hizmet PMI Ocak
KAYNAK: Markit Economics

Ücretler, anketin 25 yıldan uzun bir süre önce başlamasından bu yana en hızlı artışını kaydederken işletmeler Mayıs 2021’den bu yana en güçlü büyüme tahminlerinde bulundu.

Yani 2022’nin başında ticari faaliyetlerde daha hızlı bir toparlanma, daha yüksek maliyet baskılarına eşlik etti. Daha yüksek enerji faturalarını, nakliye maliyetlerini ve personel maaşlarını aktarmaya yönelik çabalar, anketin başladığı Temmuz 1996’dan bu yana en yüksek fiyat uygulanan enflasyon oranına yol açtı.

Aynı zamanda müşterilere yönelik hizmet sağlayıcılar pandemi kısıtlamalarına atıfta bulunmaya devam ettiğinden, çıktı büyümesi 2021’de (56) ortalamada görülenden zayıf kaldı.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Tim Moore 2022 Görünümünü Vurguladı

Son PMI anketine ilişkin açıklamasında Tim Moore, talepteki toparlanma ve işletmelerin iyimser beklentilerin nedeniyle 2022’de İngiltere ekonomisine ilişkin tahminlerin iyi haberler verdiğini söyledi.

“Önümüzdeki 12 ay için büyüme beklentileri Ocak ayında toplandı” diyerek beklentilerin geçen bahardan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını dile getirdi. Genel olarak tek büyük endişe kaynağınınsa personel alımı zorlukları olduğunu ekledi.

Fakat İngiltere hizmet ekonomisindeki rekor fiyat artışlarının, haneler için geçim krizini artıracağı konusunda da uyarıda bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu