Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin Hizmet Düşüşü İmalat Büyümesiyle Dengelendi

İngiltere’nin imalat sektörü Kasım’da güçlü yükselirken özel sektör üretiminde Mayıs ayından bu yana en keskin düşüş yaşandı.
İngiltere’nin Hizmet Düşüşü İmalat Büyümesiyle Dengelendi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından açıklanan ön tahminlere göre IHS Markit/CIPS PMI Ekim ayındaki 53,7’den Kasım’da 55,2’ye yükseldi. Ancak İngiltere özel sektör üretiminde Mayıs ayından bu yana en keskin düşüş kaydedildi ve hizmetlerde yenilenen gerileme ile üretim büyümesi dengelendi.

Birleşik Krallık özel sektöründeki ticari faaliyet Kasım ayında azalarak dört aylık genişleme dönemini sona erdirdi. Gerileme, geçici iş kapanışları ortasında Mayıs ayından bu yana hizmet sektörü üretimindeki en hızlı düşüşten kaynaklandı.

Buna karşılık imalat üretimi Kasım ayında güçlü bir hızla arttı ve büyüme hızı bir önceki aydan bu yana hızlandı. Fakat en son imalat PMI anketi, İngiltere limanlarındaki ciddi gecikmelerin ortasında tedarikçi teslimat sürelerinde keskin bir uzama olduğuna da işaret etti.

IHS Markit/CIPS Flash İngiltere Kompozit Çıktı Endeksi, Ekim’deki 52,1’den Kasım’da 47,4’e düştü ve Mayıs ayından bu yana genel iş etkinliğinde en keskin düşüşe işaret etti.
İngiltere Flash Kompozit Kasım
Kaynak: IHS Markit

Hizmet ekonomisinin (45,8) imalat sektörüne (56,3) kıyasla düşük performansı, neredeyse 25 yıllık veriler arasındaki en genişi oldu. Bu durum, İngiltere’deki ikinci bir kilitlenmenin ve sıkılaştırılan kısıtlamaların iş etkinliği üzerindeki ciddi etkisini yansıttı.

İmalat büyümesi, pandeminin başlangıcındaki kesintilerden sonra üretim hacimlerinde sürekli bir toparlanma ile bağlantılıydı. Ankete katılanlar, özellikle Çin ve AB’de ihracat pazarlarından gelen artan talep hakkında da yorum yaptı. IHS Markit’ten Chris Williamson verilere ilişkin şu yorumlarıyla dikkat çekti:

“Kilitleme önlemleri bir kez daha iş faaliyetlerinin ekonominin geniş alanlarında çökmesine neden olurken Kasım anket verilerinde çift dip işaret ediliyor. Beklendiği gibi oteller, barlar, restoranlar ve tüketiciyle yüz yüze görüşen diğer hizmet sağlayıcıları en sert düşüşleri bildirirken konaklama işletmeleri en çok etkilenenler oldu.

Verilerin kilitlemenin etkisinin bahardaki kadar şiddetli olmadığını göstermesi biraz rahatlık sağlarken üretim de envanter oluşturmadan önemli bir destek aldı ve İngiltere’nin yıl sonunda AB’den ayrılmasından önce ihracatta yaşanan artış birçok şirkete canlılık sağladı. Ancak kilitlenmeyle birlikte yükseliş de geçici olacak.

Bu nedenle yeni yılda ekonominin sağlığı yüksek derecede belirsizliğini koruyor ancak anketin iş iyimserliği ölçüsünün Kasım ayında yükseldiğini görmek çok cesaret verici. Önümüzdeki yıl için daha iyi beklentiler, temelde başarılı aşı denemelerinin haberleri sayesinde oldu ve bu da sonunda birçok işletme için tünelin sonunda ışık sunuyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu