Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Haziran PMI Verilerine Göre Hizmet Sektörü Gerilemesinin En Kötü Aşaması Geçildi

İngiltere’nin Haziran ayı PMI verilerinde kayda değer yükseliş görülürken IHS Markit Direktörü Tim Moore, bunun pandeminin en kötü aşamasının geçildiği sinyalini verdiğini belirtti.
İngiltere Haziran PMI Verilerine Göre Hizmet Sektörü Gerilemesinin En Kötü Aşaması Geçildi
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte yüzde 2,2’lik düşüşle 40 yılın en büyük düşüşünü kaydeden İngiltere ekonomisi, salgının etkilerini yansıtmaya devam ediyor.

IHS Markit/CIPS tarafından yapılan ankette, İngiltere’nin baskın hizmetler sektörünün Nisan’daki rekor gerilemenin ardından iyileşmeye devam etse de halen 50 seviyesinin altında kaldığı görüldü.

Nisan’da yüzde 13,4’e gerileyen İngiltere hizmet PMI, Mayıs’taki 29 puandan Haziran’da 47,1 puana yükseldi. İş beklentileri ise dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Nisan ayında salgın nedeniyle yüzde 13,4 ile tüm zamanların en düşük seviyesini kaydeden hizmet PMI, Haziran’da 47,1 puana yükseldi.

Yine de 50 puan altı daralmaya işaret ettiğinden negatif bölgede kalmaya devam etti. Haziran ayı verileri İngiltere hizmet sektörü genelinde iş dünyasında toparlanma olduğuna işaret ederken 47,1’lik puan dört ayın en yükseğini temsil etti.

Neticede son okuma 13,4’lük rekor düşüşün çok üzerinde olsa da yine de 50 eşiğinin üzerine geçilemedi. Anket panelinin yaklaşık% 33’ü Haziran ayında ticari faaliyetlerde düşüş bildirirken 28’i genişlemeye işaret etti. İş faaliyetlerinde düşüş yaşayan hizmet sağlayıcıların oranı da Nisan’daki yüzde 79’dan ve Mayıs’taki yüzde 54’ten keskin bir şekilde hafifledi.

Bununla birlikte ankete katılanlar pandemi nedeniyle yine oldukça hafif talep ve aksaklıklara işaret etti.
İngiltere Hizmet PMI Haziran
Kaynak: IHS Markit

Kilitlenme önlemlerinin hafifletilmesinin ve İngiltere ekonomisinin yeniden açılmasının ticari faaliyetler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu da belirtildi. Hizmet sektörü üretimi eğilimi doğrultusunda son veriler Mart’ta başlayan gerilemeden bu yana yeni işlerde en yavaş düşüşün sinyallerini verdi.

Yeni siparişlerde düşüş bildiren şirketler bunu çoğunlukla temkinli iş ve tüketici harcamalarına bağladı. Büyümenin kaydedildiği yerlerde ise bu genellikle yeniden açılan ticari faaliyetler ve bastırılmış taleple ilişkilendirildi. Öte yandan İngiltere IHS Markit Kompozit PMI ise imalattaki toparlanmanın Haziran’da özel sektör üretimini desteklediğini gösterdi.

İmalat ve hizmetler endekslerinin ağırlıklı ortalaması olan İngiltere Kompozit Çıktı Endeksi Haziran’da 47,7’ye yükseldi.
IHS Markit İngilter Kompozit PMI
Kaynak: IHS Markit

Bu, 50’nin altında kalsa da dört ay içindeki en yüksek okuma olarak kayıtlara geçti. İmalat üretimi (endeks Haziran ayında 50.7) bir kez daha hizmet sektörü üretiminden daha iyi sonuç verirken (47.1), son Kompozit PMI verileri gelecek yıl için iş beklentilerinde toparlanma gösterdi.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Tim Moore, ankete ilişkin açıklamasında; “Daha fazla işletme yeniden açılmaya başlarken ve operasyonlarını sosyal mesafe gereksinimlerini karşılayacak şekilde uyarlarken Haziran verileri, hizmet sektörü gerilemesinin en kötü aşamasının geçildiğini gösteriyor” dedi.

Chartered Institute of Procurement & Supply (CIPS) Direktörü Duncan Brock de bazı kilitleme politikalarının durdurulmasına ve bazı normalliklerin kazanılmasına atıfta bulunarak PMI’nın dört ayın en yükseğine ulaştığını aktardı. Fakat şu sözlerle iyimserlik için henüz erken olabileceği konusunda da uyardı:

“Sektör genel daralma bölgesinde kalmasına rağmen işletmelerin yeniden açılması bastırılmış talebi açmış ve pandeminin en kötü etkisinin bittiği konusunda umut yaratmış olabilir. Ancak tüketiciler oldukça temkinli olduklarından ve harcamaları kısıtladığından dört aydaki en yüksek düzeyde iş iyimserliği biraz vakitsiz olabilir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu