Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin Haziran Enflasyon Verilerindeki %2 Seviyesi Ekonomistleri Yanıltmadı

Haziran ayına ilişkin İngiltere enflasyon rakamları, değişim kaydetmeyerek belirlenen hedef olan %2 seviyesinde kaldı.
İngiltere’nin Haziran Enflasyon Verilerindeki %2 Seviyesi Ekonomistleri Yanıltmadı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere, önceki gün yüksek resesyon riski konusuyla gündeme gelmişti. Bağımsız düşünce kuruluşundan gelen bir açıklamaya göre ülkenin Brexit belirsizliği ile küresel ekonomik yavaşlama sebebiyle finansal krizden bu yana en yüksek resesyon riskiyle karşılaştığını iddia etmişti.

Bugün ülkenin Haziran ayına ilişkin enflasyon verilerinin açıklanmasıyla dikkatler bu yöne çevrildi. İngiltere Merkez Bankası (BoE) ülke için geçtiğimiz ay %2’lik bir enflasyon hedefi koymuştu. Açıklanan verilere bakıldığında ülkenin Haziran ayında değişim kaydetmeyerek hedefi tutturduğu gözlemlendi.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) verilerine göre ülkede Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mayıs’ta %2 arttı. Önceki ay ise bu rakam %2,1 artmıştı.

Ülkede TÜFE Mayıs'ta %2 ArttıGeçtiğimiz ay İngiltere’de ücretleri aylık bazda %3,8 oranında düşmüştü. Bu da Mayıs’ta ülkenin enflasyon artışındaki yavaşlamayı beraberinde getirdi. Ulusal İstatistik Ofisi’nin Çarşamba günü ilan ettiği verilere göre enerji, konut ve otomobil yakıtlarındaki aşağı yönlü etki, gıda ile giyim fiyatları sayesinden dengelendi.

Ülkede bulunan giyim mağazalarındaki indirimler 1 yıl öncesinin aynı dönemiyle kıyaslandığında daha sınırlı kaldı.

Yılın aynı döneminde çekirdek enflasyon rakamı %1.8 olurken, bu da beklenen dışında sayılmadı.

Çekirdek Enflasyon Rakamı Beklenen Dışında DeğilBoE’nin, 10 yılı aşkın bir sürenin en güçlü ücret artışına göz yummasında manşet fiyat baskısının eksikliği etkili oldu. Brexit endişelerinin artması ve küresel ekonomik yavaşlama, yatırımcılara BoE’nin faiz artırımı yerine faiz indiriminin daha kuvvetli bir ihtimal olduğunu düşündürüyor.

İngiltere’de yılın 2. çeyreğinde enflasyon rakamı beklentilere paralel olarak %2 seviyesindeyken, BoE’nin Mayıs tahmini %2.1 idi. Politika yapıcılar, fiyat yükselişindeki gevşemenin bu yıl sonuna doğru yaklaşık %1.6’ya gideceğini öngörüyor. Ülkenin hizmet sektörü enflasyonu ise Haziran’da %2.5’e düştü.

Ülkenin Haziran ayı enflasyon verilerinin beklentilerle uyumlu gerçekleşmesiyle İngiltere Hazine tahvilleri kazançlarını korumaya yöneldi.

İngiltere Hazine Tahvilleri Kazançlarını Korumaya YöneldiDiğer taraftan İngiltere 10 yıllıklarının faizi ise 3 baz puan düşerek %0.79’a indi. Bu iyi bir performans olarak değerlendirilebilir. Ernst & Young Başekonomisti Howard Archer, 2019’un geri kalanında İngiltere’de enflasyonun bu seviyelerde seyredeceğini bekliyor.

Ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına yönelik belirsizlikler ise ekonomik görünümü zayıflatabilir. Archer’a göre enflasyonda BoE’nin hedeflerinin yakalanması ve ekonomik belirsizlikler sebebiyle banka yılın geri kalanında politika faiz oranını %0,75 seviyesinde sabit tutabilir.

Konut piyasalarında 2016‘dan bu yana ilk kez iyileşme kaydeden İngiltere’de konut fiyatları Nisan’da yıllık bazda %1,4’lük artmıştı. Şuan artışta yavaşlayan konut fiyatları, Mart ayında ise yıllık bazda %1,6 yükselmişti. Son üç yıldır konut fiyat artış hızında düzenli bir yavaşlama mevcut. İlan edilen enflasyon verilerinin beklentilerle dışında gerçekleşmediği görülüyor.

Ülkenin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, İngiltere ekonomisini daralmasıyla alakalı kuvvetli bir algı bulunmadığını bildirdi. Öte yandan bugünkü verilerin Sterlin üzerinde belirleyici etkiye sahip olabileceği söz konusu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu