Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İngiltere, Google ve Facebook Gibi Teknoloji Devlerini Denetlemek için Yeni Birim Oluşturuyor

Birleşik Krallık hükümetinden yapılan açıklamada, Google ve Facebook gibi şirketlerin yeni bir birim tarafından denetleneceği belirtildi.
İngiltere, Google ve Facebook Gibi Teknoloji Devlerini Denetlemek için Yeni Birim Oluşturuyor

Günümüzde dünyanın en büyük şirketleri arasında dijital medya şirketlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Google, Facebook, Apple, Amazon, Microsoft gibi şirketler dünya genelinde milyonlarca insana ulaşıyor. Büyük teknoloji şirketlerinin her açıdan denetlenmesi ise büyük bir öneme sahip olmakta. Ülkeler kendi denetim mekanizmalarını sürekli geliştiriyor. Son olarak İngiltere’den yeni bir adım atılacağı haberi geldi.

Birleşik Krallık hükümetinden yapılan açıklamada Google ve Facebook gibi kendi pazarının hakimi olan şirketleri denetlemek için yeni bir birim oluşturulacağı açıklandı. Dijital Pazarlar Birimi olarak oluşturulacak sistem ile haksız rekabetin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda pazarda yer alacak küçük rakiplere daha rahat hareket etme imkanı sağlanacağı belirtiliyor.

Teknoloji Devlerine Yeni Denetleme Mekanizması

Teknoloji Devlerine Yeni Denetleme Mekanizması

Hükümet oluşturulacak birim ile küçük işletmelerin, teknoloji devi şirketler tarafından adımlar ile zor duruma düşmelerinin engellenmesi amaçlanıyor. Yeni bir yasa hazırlanacak ve dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin sundukları hizmetler ve tüketici verilerini nasıl kullandıkları konusunda daha şeffaf olmaları gerekecek. Dijital Pazarlar Birimi, Rekabet ve Piyasalar Kurumu’nun bir parçası olarak faaliyet gösterecek.

Hükümet, bu kuruma büyük teknoloji şirketleri tarafından verilen kararları askıya alma, bloke etme ve iptal etme yetkisinin verilebileceğini söyledi. Bununla beraber yasaya uymak için belirli eylemlerde bulunmalarını emredebileceğini ve uyumsuzluk durumunda mali cezalar verebileceği açıklandı.

İngiltere Şirketleri Kontrol Altında Tutmak İstiyor

İngiltere Şirketleri Kontrol Altında Tutmak İstiyor

İngiltere hükümetinden bir yetkili Oliver Dowden yeni kurum ile ilgili, “Birleşik Krallık’ta ve yurt dışında, az sayıdaki teknoloji şirketi arasındaki rekabet, sektörün büyümesini kısıtladığı, yeniliği azalttığı ve onlara güvenen insanlar ve işletmeler üzerinde olumsuz etkileri olduğu konusunda artan bir fikir birliği var. Bunu ele almanın ve yeni bir teknoloji büyüme çağını başlatmanın zamanı geldi” açıklamasında bulundu.

İngiltere geçtiğimiz yıldan bu yana büyük teknoloji şirketlerini kontrol altında tutmak için pek çok düzenleme yapıyor. Yapılan çalışmalarda mevcut yasaların etkili bir işleyiş için yeterli olmadığına yer veriliyor. Google ve Facebook gibi dev şirketlerin İngiltere’deki yeni düzenlemeler sonrası nasıl bir yol izleyeceğini önümüzdeki süreçte göreceğiz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum