Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Göçmenleri Sınır Dışı Etme Planında Israrcı

İngiltere’ye sığınanları Ruanda’ya gönderme planında ısrarcı olan Londra hükümeti, tepkilere rağmen imzaladığı mutabakat metnini genişletme kararı aldı.
İngiltere Göçmenleri Sınır Dışı Etme Planında Israrcı
Yorum

İngiltere’nin eski Başbakanı Liz Truss’ın Dışişleri Bakanı olduğu dönemde göçmen politikasıyla ilgili tartışma yaratan Ruanda Planı tekrar gündeme geldi. İngiltere’de bulunan göçmenlerin Doğu Afrika’daki Ruanda’ya gönderilmesini içeren plan daha önce yargı kararına takılmış olsa da Londra hükümetinin ısrarını sürdürdüğü öğrenildi.

İngiliz haber kanalı Sky News’in hükümet kaynaklarından edindiği bilgiye göre İngiltere’de sayısı artan göçmenlerin Ruanda’ya sınır dışı edilmesi planının yeniden yürürlüğe konması yönünde harekete geçildi.

Yaz ayı gelmeden planın devreye alınması ve küresel göç krizi için az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin göçmenler için durak noktası olarak belirlenmesi hedefleniyor.

Konuya ilişkin İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman ile Ruanda Dışişleri Bakanı Vincent Biruta’nın daha önce imza atılan Göç ve Ekonomik Kalkınma İşbirliği Mutabakat Zaptını genişletme kararı aldığı öğrenildi.

Mutabakat zaptına göre yakalandığı an gözaltına alınan göçmenler adli soruşturma başlatılmadan 28 gün içinde kendi ülkelerine ya da Ruanda’ya gönderilecek.

Sınır dışı edilen göçmenler, yasal hak ve sığınma taleplerini İngiltere’den gönderildikten sonra iletebilecek. Ülkeye yasa dışı yollarla girenlerin ise sığınma talebi hakkı bulunmayacak.

Ruanda Planı için Birleşik Krallık, Ruanda’ya 5 yıllığına 120 milyon sterlin ödeme yapmayı kabul etmişti. Genişletilen mutabakatla birlikte ödeme miktarının da arttığı konuşuluyor ancak taraflardan konuya ilişkin açıklama gelmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu