Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Geçim Kaynaklarını ve İşleri Korumak için Destek Programını Genişletti

Eylül ayında kış ekonomi planını duyuran Sunak, hükümete artan baskı ortasında bugün işleri ve işletmeleri desteklemek için yeni ek tedbirler açıkladı. İşte ayrıntılar;
İngiltere Geçim Kaynaklarını ve İşleri Korumak için Destek Programını Genişletti

Canlanan Covid-19 vakaları ve yaklaşan Brexit tarihiyle çifte tehdit karşısında olan İngiltere, zordaki ekonomisini desteklemek için yeni önlemler açıkladı. Şansölye Rishi Sunak, Noel öncesi işletmeler ve işçiler için mali desteği artırdı.

Bugün erken saatlerde İngiltere Hükümeti ülkedeki geçim kaynaklarının ve işlerin önümüzdeki zor aylarda da korunmaya devam etmesini sağlamak için kış destek programlarının cömertliğini ve erişimini önemli ölçüde artıracağını duyurmuştu.

Buna göre Covid-19 nedeniyle ciddi zorluk yaşayan açık işletmelere personellerini tutmaları için ekstra mali yardım verileceği bildirildi. Eylül ayında kış ekonomi planını duyuran Sunak, bugün işleri ve işletmeleri desteklemek için önemli ek tedbirler açıkladı.

Rishi Sunak, Covid-19 kısıtlamalarıyla mücadele eden şirketleri korumak için açıklanan maaş destek programının daha yüksek bir paya çıkartılarak genişletildiğini söyledi.
ONS İngiltere GSYİH Ağustos
Kaynak: ONS

Salgınla mücadele konusunda hükümet üzerindeki baskı artarken gelen açıklamada Şansölye 2. kademe kontrollerle karşılaşan firmalar için yeni bir hibe programı başlatacağını dile getirdi. Şirketlerin iş destek programındaki (JSS) çalışanları için ücret sübvansiyonları almak için yapılması gereken işveren katkıları düzeyini de düşürdü.

Kasım ayının başından itibaren milyarlarca sterlinlik maaş destek programının yerini alacak JSS’nin lansmanından bir hafta önce Sunak, işveren katkısı düzeyini bir önceki %33’lük seviyeden bir işçinin normal ücretinin %5’ine indirdi. Hükümetin ayrıca bir şirketin destek alabilmesi için çalışanın çalışması gereken saat sayısını da %33’ten %20’ye azaltacağı bildirildi.

Serbest meslek sahipleri için ödenek önceki kazançlarına %40’ına, yani iki katına çıkartılırken Maliye Bakanı Rishi Sunak şöyle konuştu:

Rishi Sunak Yeni TedbirlerKüçük İşletmeler Federasyonu Ulusal Başkanı Mike Cherry OBE, açıklanan yeni tedbirlere ilişkin şu sözlerle açıklamada bulundu:

“Bu, zorlu kış aylarında daha fazla işin ve küçük işletmenin ve serbest meslek sahibi tüccarların korunmasına yardımcı olacak hoş bir müdahaledir. Covid-19 ile mücadele önlemleri, bunu birçok küçük işletme için zor bir zaman haline getiriyor ancak bunu aşmaya kararlıyız. Açıklanan önlemler bunun gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.”

UK Hospitality’den Kate Nicholls şunları söyledi:

“Bu, konaklama işlerinin korunmasında büyük fark yaratacak cömert bir destek paketidir. Şansölye’nin endişelerimizi ve ağırlama işlerinin kaygılarını dinlemesi harika. Diğer herhangi bir sektörden daha fazla darbe aldık ve bu gelişmiş destek, işletmelerin ayakta kalmasını ve işlerin güvende olmasını sağlamak için çok önemli olacak.”

İngiliz Sanayi Konfederasyonu (CBI) Genel Direktörü Carolyn Fairbairn ise şöyle dedi:

“İş Destek Programı, izin planının hoş karşılanan ve çok ihtiyaç duyulan maaş destek programının halefi olacak ve başladığında birçok geçim kaynağını koruyacaktır. İşletmelerin bu programa erişmek istiyorlarsa katkıda bulunmaları doğru…”

İngiliz Ticaret Odaları Genel Direktörü Adam Marshall da benzer şekilde yeni tedbirleri övdü:

“Bu, Birleşik Krallık’ta artan kısıtlamaların etkisiyle mücadele eden işletmelere sağlanan destekte çok önemli bir gelişmedir. Odalar, yeni kısıtlamaların bir sonucu olarak talepte büyük düşüş yaşayan işletmelere daha fazla destek için kampanya yürütmektedir ve bugün duyurulan adımlardan bazıları, işveren katkı paylarının ve programa hak kazanmak için gereken çalışılan saat sayısının azaltılması dahil olmak üzere, çağrılarımıza doğrudan yanıt vermektedir.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum