Yatırım yapmaya başla!

İngiltere, Facebook ve Google’a Reklamlardaki Baskınlıkları Nedeniyle Soruşturma Başlattı

İngiltere’nin rekabet gözlemcisi, her ikisi de online reklamcılık sektöründe lider konumda olan Google ve Facebook’u soruşturacağını açıkladı.
İngiltere, Facebook ve Google’a Reklamlardaki Baskınlıkları Nedeniyle Soruşturma Başlattı

İngiltere’nin rekabet gözlemcisi, çevrimiçi platformların tüketicilere ve dijital reklam pazarındaki rekabete zarar verip vermediğini değerlendirdiğini açıkladı.

Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) Çarşamba günü yaptığı duyuruda, Facebook ve Google’a dijital reklamcılık konusundaki hakimiyetleri hakkında bir soruşturma başlattığını belirtti. Nitekim Google ile Facebook, ülkedeki dijital reklam gelirlerinin yüzde 61’ini alıyordu.

Soruşturma, dünya çapındaki düzenleyiciler tarafından teknoloji devlerinin büyüklükleri ve tüketicilerle online verileri üzerindeki etkilerine yönelik daha sıkı denetlemenin başka bir örneği oldu.

İngiltere CMA, Facebook ve Google Soruşturma Başlattı

Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, tüketicilerin verileri üzerinde yeterli kontrol sahibi olmadığına ve online platformlarda bunun nasıl paraya çevrildiğine dair endişeleri incelediğini söyledi. Gözlemci ayrıca Google ve Facebook’un dijital reklamcılıktaki hakimiyetinin diğer sağlayıcıların katılımını ve rekabeti sınırlandırıp sınırlamadığını da göz önüne aldığını bildirdi.

“Platformlar çoğu zaman ücretsiz kullanıcı hizmetleri sunsa da daha rekabetçi bir pazar, tüketicilerin verileri için ödeme yapılmasıyla ya da tüketicilere verilerinin nasıl kullanıldığı konusunda daha fazla kontrol sağlamayla sonuçlanabilir” dendi.

İngiltere CMA CEO AçıklamasıCMA CEO’su Andrea Coscelli de açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Pazar araştırması, büyük çevrimiçi platformların nasıl çalıştığı, özellikle kişisel verileri nasıl topladıkları ve kullandıkları, dijital reklam yoluyla içeriğinden nasıl para kazandıkları ve bunun rekabet için ne anlama geldiği konusundaki gerçeği gözler önüne sermemize yardım edecek. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, dijital sektördeki politika ve düzenlemenin yönünü etkilemek için kullanılacak.”

İlaveten soruşturmanın Mart ayında yayınlanan bir İngiltere hükümeti araştırması üzerine inşa edildiği kaydedildi. Nitekim rapor, Google, Facebook, Amazon ve Microsoft gibi şirketlerin yeni antitröst kurallarına tabi olmalarını tavsiye ediyordu. İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, incelemeyi yayınladıktan sonra Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’ni dijital reklam pazarını araştırmaya çağırmıştı. Çağrıya kulak asan rekabet kurumu, soruşturmasının sonuçlarını en geç 2 Temmuz 20202de yayınlayacağın bilgisini verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum