Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Seçimleri Kazanan Johnson Brexit için 31 Ocak Tarihini İşaret Etti

Erken seçimlerde salt çoğunluğu elde ederek tek başına iktidara gelmeyi garantileyen Başbakan Boris Johnson, partisine son 30 yılın en büyük zaferini kazandırdı. İşçi Partisi liderinden ise istifa açıklaması geldi.
Seçimleri Kazanan Johnson Brexit için 31 Ocak Tarihini İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’de yapılan genel seçimde oy verme işlemi dün gece TSİ 01:00 sularında sona erdi. Oy sayma işlemi devam etse de açılan sandıklardan Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin çoğunluk sağladığı görüldü.

Son açıklanan bilgiye göre Muhafazakar Parti’nin 363, İşçi Partisi’nin ise 203 sandalye elde ettiği görüldü. Başbakan Boris Johnson’ın kazandığı bu zaferle üç yıldır devam eden bir soruna son vermesine de artık kesin gözüyle bakılıyor. Johnson, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılacağı Brexit’in 31 Ocak tarihinde gerçekleşeceğini açıkladı.

Açılan sandık sayısına göre Muhafazakar Parti oyların %43,6’sını almış durumda.

İngiltere SeçimleriAvam Kamarası’nda çoğunluk elde etmek için 326 oyun gerektiği İngiltere’nin erken seçimlerinde, Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti 13.905.634 oya denk gelen %43,6’lık payla 363 koltuk sayısına ulaştı. 10.282.332 ile oyların %32,2’sini toplayan İşçi Partisi 203, %3,9’unu toplayan İskoç Ulusal Partisi ise 48 koltuk sayısı elde etti.

İngiltere yaklaşık 3 yıldır Brexit krizi ile uğraşıyor. Eski Başbakan Theresa May Temmuz ayında istifa ettikten sonra, yerine gelen Johnson meseleye hızlıca yaklaşırken halkın da büyük ölçüde güvenini kazandı. Johnson daha önce anlaşmasız Brexit’i ertelemek için parlamentoyu 5 hafta tatile sokmuştu.

Kraliçe 2. Elizabeth’in izni ile gerçekleşen tatil o dönemde de büyük tartışmalara yol açmıştı. Jonhson aylardır devam ettirdiği çaba ve isteğin karşılığını sandıkta alırken, “Bize elbette bu görevi verdiler çünkü hepimizin bildiği bir şeyi yapmamızı istiyorlar, Brexit’i yapmamızı istiyorlar.” sözlerine yer verdi.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn oyların beklediğinden çok düşük gelmesinin ardından istifa edeceğini açıkladı.

Jeremy Corbyn İstifaSandıktan çıkan sonuçları hayal kırıklığı olarak yorumlayan Corbyn, Brexit’in seçim kampanyalarını geri planda bıraktığını söyledi. Bu sürecin normal siyasi tartışmaların hiçbirisinin gündeme gelmesini sağlayamadığını belirterek, bir sonraki seçimde yer almayacağını duyurdu.

Jonhson 2017’den bu yana ilk kez salt çoğunluğu yeniden tek başına elde ederken, İşçi Partisi 262 sandalyenin 71 tanesini kaybetti. Tarihin en kötü yenilgilerinden biri olarak yorumlanan bu kötü sonuç Jeremy Corbyn’e istifa kararı aldırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu