Yatırım yapmaya başla!

Ucuz Petrol İngiltere’de Enflasyonu Mart 2017’den Bu Yana En Düşük Seviyeye Taşıdı

Ucuz petrol, İngiltere’deki enflasyonu Mart 2017'den bu yana en düşük seviyeye taşıdı. İşte detaylar;
Ucuz Petrol İngiltere’de Enflasyonu Mart 2017’den Bu Yana En Düşük Seviyeye Taşıdı

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıkladığı verilere göre Kasım ayında tüketici fiyat endeksinin yıllık bazda beklentileri karşılayarak yüzde 2.3 seviyesinde artış gösterdiği belirtildi. Ve Ekim ayındaki yüzde 2.4 seviyesinin altında olan bu seviyenin 2017 Mart’ından bu yana en düşük seviye olmasına dikkat çekildi.

Daha ucuz petrol ve video oyunlarının İngiltere’nin enflasyon oranını düşürmeye yardımcı olduğu söylenirken bunun son zamanlarda harcamalarını kısıtlayan tüketicilere biraz rahatlama getirdiği kaydedildi. Kasım ayında TÜFE aylık bazda ise beklentilerle uyumlu olarak yüzde 0.2 seviyesinde artış gösterdi.

Ne var ki İngiliz ev sahipleri için haberler bu kadar parlak değildi çünkü bir evin ortalama fiyatı Temmuz 2013’ten bu yana en düşük hızda yükselirken yıllık bazda %2.7 artmıştı.

İngiltere Konut Sektörü için Durum Parlak Değil Londra’daki konut fiyatları, son sekiz ayın yedisinde düşüş göstermiş ve bu son resesyondan bu yana en uzun süreli düşüş olmuştu. Çünkü ülkenin sermayesi, yüksek alım vergileri ve Brexit öncesindeki yatırımcı belirsizliğinin etkilerini hissediyordu. Keza geçtiğimiz günlerde açıklama yapan ülkenin en büyük gayrimenkul geliştiricilerinden Barratt da konut sektörünün Brexit konusunda kesinlik istediğini anlatmıştı.

Öte yandan, üç yılı aşkın süredir petrol fiyatlarında yaşanan en büyük aylık düşüşün, tüketici fiyat enflasyonunu yavaşlatan en büyük itici güç olduğu vurgulandı.

Düşük Petrol Fiyatları ingiltere Enflasyonu Düşürdü Dalgalı video oyunu fiyatlarındaki düşüşün de enflasyonu düşürdüğü, bunun yüksek tütün vergilerini dengelemekten daha fazlası olduğu bildirildi. Pantheon Macroeconomics ekonomisti Samuel Tombs verilerle ilgili yorumunda; önümüzdeki aylarda enerji fiyatlarındaki azalışın etkisi ile enflasyonun sert şekilde düşebileceğini öngördü. 2019 başından itibaren enflasyonun İngiltere Merkez Bankası’nın hedefi olan yüzde 2 seviyesinin altına düşebileceğini söyleyen ekonomist, yılın geri kalanında da yüzde 1.8 seviyesinde olabileceğini tahmin etti.

Sonuçta İngiliz tüketiciler, 2016’daki Brexit referandumu sterlini dolar ve euro karşısında düşüşe sürüklediğinden bu yana enflasyon baskısı altındaydı.

İngiliz Tüketiciler Brexit Referandumu Enflasyon Baskısı Öyle ki bir yıl önce enflasyon yüzde 3.1’lik seviyeyle 5 yılın zirvesine çıkmıştı. Ardından enflasyon düşse de hatta ücret büyümesi 10 yıl içinde en yüksek seviyeye ulaşsa da işletmeler son
aylarda tüketici harcamalarında düşüş yaşadıklarını bildirmişti.

The British Chambers of Commerce (İngiliz Ticaret Odası Derneği) de Salı günkü açıklamasında, bu yıl ve gelecek yılın ekonomik büyümesinin 2009 yılındaki durgunluktan bu yana en yavaş seviyede olacağını öngörmüştü. Ekonomistler ise İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden 29 Mart’ta anlaşmasız bir şekilde ayrılmasının çok daha kötü sonuçlar doğurabileceğini belirtiyorlar.

İngiltere Merkez Bankası da anlaşmasız Brexit durumunda, sterlinin dolar karşısında yüzde 25 değer kaybedebileceğini, küresel finansal kriz döneminden daha kötü bir ekonomik durgunluğa girilebileceğini, enflasyonun yüzde 6’yı aşabileceğini ve İngiltere ekonomisinin daralabileceğini ifade etmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum