Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi Nisan’da %20,4’lük Rekor Daralma Kaydetti

İngiltere, Nisan GSYİH'sindeki yüzde 20,4'lük daralma ile aylık kayıtların 1997’de başlamasından bu yana en büyük düşüşünü bildirdi. Rekor daralmanın detayları aşağıda;
İngiltere Ekonomisi Nisan’da %20,4’lük Rekor Daralma Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk tahmine göre ilk çeyrekte yüzde 2 daralan İngiltere ekonomisi, Nisan ayında tarihi düşüş kaydetti. Ülkenin Ulusal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre İngiltere ekonomisi Nisan ayında yüzde 20,4 ile kayıtlardaki en dik daralmasını yaşadı.

Aylık kayıtların 1997’de başlamasından bu yana en büyük düşüşünü bildiren İngiltere’nin yüzde 20,4’lük daralması, Mart ayında görülen yüzde 5,8’lik rekor daralmayı tamamen gölgede bıraktı.

İngiltere İlk Çeyrek Daralması
Kaynak: Trading Economics

ONS’den Jonathan Athow; Nisan GSYİH’sindeki düşüşün İngiltere’nin gördüğü en büyük düşüş olduğunu, geçen ayın üç katında fazla ve COVID-19 öncesi en dik düşüşten neredeyse on kat daha büyük olduğunu vurguladı.

Ekonominin neredeyse tüm alanlarının isabet aldığını; barlar, eğitim, sağlık ve otomobil satışlarının bu tarihi düşüşe en büyük katkıyı sağladıklarını dile getirdi.
İngiltere En Büyük Beş Aylık Düşüşü
Kaynak: ONS

İmalat ve inşaat, otomobil imalatı ve ev inşaatının özellikle kötü etkilenen önemli düşüşler gördüğünü belirten Athow; “İngiltere’nin dünyanın geri kalanıyla olan ticareti de salgından kötü etkilendi ve otomobil, yakıt, sanat eseri ve kıyafet ithalat ve ihracatında büyük düşüşler yaşandı” dedi.

Bununla birlikte Nisan ayının sonuna kadar olan üç ayda, bir önceki üç aya kıyasla ekonominin bir önceki döneme göre yüzde 10,4 daraldığı bildirildi.

Jonathan Athow, verilere ilişkin yorumunda Nisan ekonomisinin, Şubat’tan yüzde 25 civarında daha küçük olduğunu söyledi.
İngiltere Nisan kadar Üç Ayda Yüzde 10,4 Daraldı
Kaynak: ONS

Ekonomideki yaygın daralmalar Nisan’a kadar olan üç aydaki GSYİH’deki düşüşe katkıda bulunurken, hizmetler sektörü yüzde 9,9, üretim yüzde 9,5 ve inşaat yüzde 18,2 düşüş kaydetti. Koroavirüsün etkileri ekonominin neredeyse tamamında görülürken, hemen hemen tüm sektörler Nisan’a kadar olan üç ay içinde düşüş bildirdi. Ayrıca rapora göre tüm sektörlerde rekor düşüşlerin görüldü.

  • Hizmetler, 1997’den bu yana en büyük aylık düşüşünü,
  • Üretim, 1968’den bu yana en büyük aylık düşüşünü,
  • İmalat, 1968’den bu yana en büyük aylık düşüşünü,
  • İnşaat, 2010’dan bu yana en büyük aylık düşüşünü gördü.

Söz konusu veriler, İngiltere ekonomisine dair endişeleri artırırken bu hafta açıklanan görünüm raporları da iyiye işaret etmemişti.

Hatta küresel ekonomide yüzde 7,6’lık daralma öngören OECD, İngiltere’nin büyük ekonomiler arasında Covid-19’dan en büyük darbeyi alan ülke olabileceğini tahmin etti. İngiltere’nin 2020’de yüzde 11,5 düşebileceğini belirten OECD, pandemide ikinci biir dalganın olması durumunda daralmanın yüzde 14’e kadar çıkabileceğini aktardı.

Tek dalga senaryosunda OECD’nin diğer Avrupa ülkeleri için tahminleri; Fransa’nın %11,4, İspanya’nın %11,1, İtalya’nın yüzde 11,3 ve Almanya’nın %6,6 daralacağı yönündeydi. OECD’nin İngiltere tahmini, bu ay KPMG tarafından hazırlanan ve ekonomi için yüzde 7,2’lik daralma öngören kasvetli raporu, aratır nitelikte geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu