Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mayıs’ta %1,8 Büyüyen İngiltere Ekonomisi, Şubat Seviyesine Çok Uzak

İngiltere ekonomisi Mayıs'ta yüzde 1,8 artarken, rakam Covid etkisinin tal olarak görülmediği Şubat GSYİH'sinin altında kaldı. Detaylar şu şekilde;
Mayıs’ta %1,8 Büyüyen İngiltere Ekonomisi, Şubat Seviyesine Çok Uzak
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandemi nedeniyle rekor veriler açıklayan İngiltere ekonomisi, Mayıs ayında da iyi bir performans sergileyemedi. İngiliz İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre İngiliz ekonomisi Mayıs ayında sadece yüzde 1,8 artarak koronavirüs pandemisinin yol açtığı tarihi düşüşten hafifçe toparlanma gösterdi.

Nitekim İngiltere ekonomisi Nisan’da yüzde 20,4 daralarak rekor kırmış, GSYİH’nin en büyük düşüşünü yaşaması endişeleri artırmıştı.

Kaldı ki bu rakam Mart ayındaki yüzde 5,8’lik düşüşü tamamen gölgede bırakmıştı. Ayrıca Haziran sonunda açıklanan ilk çeyrek verileri de yapılan revizyonla İngiltere GSYİH’sinin 40 yılın en büyük düşüşünü yaşadığını göstermişti.

Bugünkü açıklamada da GSYİH’nin Mayıs’ta %1,8 arttığı ancak bunun hala koronavirüsün tam etkisinin görülmediği Şubat’taki yüzde 24,5’lik oranın altında olduğu vurgulandı.

İngiltere GSYİH’si Mayıs 2020’ye kadar olan üç ayda ise yüzde 19,1 oranında düştü. Bugünün GSYİH rakamları hakkında yorum yapan ONS’den Jonathan Athow şunları söyledi:

“Üretim ve konut inşaatı, bazı işletmeler personelin işe döndüğünü gördükçe iyileşme işaretleri gösterdi. Buna rağmen ekonomi pandeminin tam etkisinin hissedilmediği Şubat’a kıyasla daha küçüktü.”

Önemli hizmetler sektöründe rekor online satışlar gören perakendede bir miktar toparlanma gördüklerini belirten Arrow, yine de kilitleme kısıtlamaları yürürlükte kalırken, diğer birçok hizmetin kasvetli olduğunu ekledi.

Bununla birlikte ekonomi genelindeki yaygın kasılmalar, Mayıs 2020’ye kadar olan üç ayda GSYİH’deki düşüşe katkıda bulundu.
İngiltere GSYİH Mayıs
Kaynak: ONS

Hizmetler sektörü Mayıs 2020’ye kadar üç ayda %18,9 oranında geriledi. Bu, Nisan ayına kadar olan üç aydaki yüzde 10,7’lik düşüşü takip etti. Söz konusu gerileme neredeyse her sektördeki gerileme tarafından yönlendirilirken en önemlisi eğitimdeki yüzde 37,8’lik düşüş oldu.

Çünkü eğitim, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında okul kapanmaları sonucunda sert düştü. Sağlık da seçmeli operasyonlardaki etkinliğin azalması ve daha az kaza ve acil durum ziyaretinin sonucu olarak %31,4 azaldı. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında bar ve restoranların kapanması sonucunda yiyecek ve içecek hizmetleri yüzde 69,3 oranında azaldı.

Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ve onarımı ise yüzde 71 oranında düştü.

Mayıs GSYİH’sine ilişkin görüş bildiren eski BoE yetkilisi Andrew Sentance, yumuşak büyümenin sürpriz olmadığını söyledi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kilitlemenin Haziran’a kadar belirgin bir şekilde azaltılmaması nedeniyle rakamın sürpriz olmadığını dile getirdi. Haziran ve Temmuz aylarında çıktıda çok daha güçlü bir sıçrama görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu