Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Ekonomisi İlk Tahmine Göre 1Ç20’de %2 Daraldı

İngiltere ekonomisinin 2020 yılı 1. çeyrek büyümesi, ilk tahminlere göre yüzde 2 oranında daralmaya işaret etti.
İngiltere Ekonomisi İlk Tahmine Göre 1Ç20’de %2 Daraldı

Koronavirüs salgınının Avrupa’daki merkezlerinden birisi olan İngiltere’nin ilk çeyrekte %7 civarında daralması tahmin ediliyordu. Ancak %2 ile beklentilerin altında daraldı. İngiltere’nin ekonomik performansını göstermek için mal ile hizmetlerin değeri hakkında güncel ve sabit fiyat verileri içeren Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) raporu açıklandı.

İngiltere gayri safi yurt içi hasılası hacim bazında, yılın ilk çeyreğinde yüzde 2 daraldı.
İngiltere 1Ç20 Büyümesi
Görsel Kaynak: ONS

Bu oran, 2008 yılının 4. çeyreğinden bu yana görülen en büyük düşüş olarak kaydedildi. 2019 yılının ilk çeyreğine göre %1,6 oranında daralan ekonomi, 2009 yılının ilk çeyreğinden bu yana en büyük düşüşü gerçekleştirdi.

İlk çeyrek sonucunun, koronavirüs pandemisinin ilk doğrudan etkilerini ve virüsün bulaşmasını azaltmak için alınan hükümet önlemlerini yansıttığı söylendi. Aynı zamanda salgın nedeniyle veri toplarken zorluklarla karşılaştıklarını ve normalden daha fazla belirsizliğe sahip olduklarını da belirttiler.

İlk çeyrekteki gerilemenin, Mart 2020’de üretimde meydana gelen %5,8’lik düşüşü yansıttığı söylendi. Ayrıca hizmetler, imalat ve inşaat endüstrilerinde aylık üretimde düşüşler görüldü. Raporda, diğer ülkelerin GSYİH büyümeleri ile ilgili de bilgiler paylaşıldı.

Nominal GSYİH ise ilk çeyrekte yüzde 1,4 gerileyerek, 2009 yılının ilk çeyreğinden bu yana en büyük daralmasını gerçekleştirdi.
Nominal GSYİH 1Ç20 Büyümesi
Görsel Kaynak: ONS

ONS, salgın sürecinde ülkelerin açıkladığı kısıtlamalar ne kadar sertse GSYİH’in o kadar düşük büyüme gösterdiğini ve negatif korelasyon olduğunu rapor etti. Uluslararası olarak karşılaştırma yapıldığında, İngiltere’de ilk çeyrekte ekonomideki daralmanın boyutu, uygulanan politikalar göz önüne alındığında beklentilerle büyük ölçüde uyumlu olduğunu gösterdi.

ONS verilerine göre; ilk çeyrekte zımni deflatör, %0,6 artarak güçlenmiştir. Örtülü GSYİH deflatörü (zımni fiyat deflatörü), veriyi oluşturan tüm mal ve hizmetlerin fiyatındaki değişiklikleri yansıtarak, iç ekonomideki en geniş enflasyon ölçüsünü temsil etmektedir. Geçen yılın ilk çeyreğine göre hafif bir gevşeme kaydederek %1,7 artmıştır.

Ülkede hizmet çıktısı, veri kaydedilmeye başlandığı zamandan beri en büyük üç aylık düşüşe işaret etti ve ilk çeyrekte %1,9 azaldı.
İngiltere Hizmet Çıktısı İlk Çeyrek
Görsel Kaynak: ONS

Hizmet çıktısı, Mart ayında bir önceki aya göre %6,2 oranında azaldı ve 2020 yılının ilk çeyreğinde %1,9 azalmaya işaret etti. Üç aylık düşüş, sektörlerin büyük çoğunluğunda görülen düşüşleri yansıttı.

İlk çeyrekte hizmet üretimindeki düşüş, koronavirüs pandemisinin sonucu olarak iş kapanmalarının ve iptal edilen siparişlerin düşüşünü rapor eden IHS Markit İngiltere Hizmet PMI verisini yansıttı. Veri, Mart ayında 34,5 seviyesine gerileyerek, anketin yapılmaya başlandığı 1996 yılından bu yana en hızlı düşüşü kaydetmişti. Nisan’da ise 13,4’e kadar geriledi.

Yılın ilk çeyreğinde üretim çıktısı, imalattaki düşüş nedeniyle %2,1 azalarak, üst üste dördüncü çeyreğinde de düşüş kaydetti.
İngiltere Üretim Çıktısı İlk Çeyrek
Görsel Kaynak: ONS

Üretim çıktısındaki düşüş, büyük ölçüde Mart ayında üretimde görülen %4,2’lik gerilemeden kaynaklandı. Üretimdeki üç aylık daralma; imalat, madencilik ve taşocakçılığı ile elektrik, gaz, buhar ve hava üretimindeki düşüşleri yansıttı. Su temini ve kanalizasyon çıktısı ilk çeyrekte üretimin arttığı tek endüstri oldu.

İnşaat çıktısı ise %2,6 azalma gösterdi. Bu düşüş, Şubat ve Mart aylarındaki aylık düşüşleri yansıttı. Şubat’ta kötü hava koşulları yüzünden çıktı %2,1 düşerken, Mart ayında %5,9 gerilemişti. İlk çeyrekteki gerileme, 2012 yılının ikinci çeyreğinden bu yana kaydedilen en büyük düşüş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum