Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi Haziran’da %0.3’lük Büyümeyle Beklentileri Aştı!

Brexit ile sarsılan İngiltere Haziran ayında %0.3 seviyesinde ekonomik büyüme kaydetti.
İngiltere Ekonomisi Haziran’da %0.3’lük Büyümeyle Beklentileri Aştı!
Yorum

İngiltere Ulusal İstatistik Bürosu tarafından bugün açıklanan veriler İngiltere ekonomisinin Haziran ayında %0.3 oranında büyüdüğünü gösterdi. Beklentiler ise %0.1’lik bir büyüme olacağı yönündeydi. Açıklanan rakamlar gösterdi ki ülke ekonomisi tahminlerin üzerinde bir büyüme kaydetti.

Ülkenin Haziran ayında kaydettiği ekonomik büyüme son 6 ayın en güçlü büyümesi olup “yıl içindeki en güçlü büyüme” olarak kayıtlara geçti.

Haziran Ekonomik Büyümesi Son 6 Yılın En Güçlüsüİngiltere’de GSYİH rakamlarının Haziran’da 0.3 seviyesinde gelmesi ekonomistlerin tahminlerinde yanılgıya yol açtı çünkü pek çoğu %0.1’lik bir büyüme öngörüyordu.

Bilindiği gibi İngiltere’de uzun bir süredir Brexit meselesi yankılanıyor. Bu konu ülke ekonomisini tehlikeye sokarken resesyona yönelik endişeleri de artırıyor. Fakat bugün ilan edilen veriler ekonominin beklenenin üzerinde büyüdüğünü göstererek bu endişelerin az da olsa dinmesine yardımcı oldu.

Ağustos ve Eylül’de üretim sabit olsa bile 2019’un üçüncü çeyreğinde İngiltere ekonomik büyümesinin  %0.4 oranında gerçekleşeceğine yönelik tahminler şekillendi.

Ağustos ve Eylül'de Üretim SabitGeçtiğimiz günlerde konuşan bir ekonomist, İngiltere ekonomisi için adeta “büyük bir felaket” olarak gördüğü Brexit konusunu ele almış ve 31 Ekim tarihinin yaklaştığı şu günlerde bu meselenin ülke ekonomisini iyice karmaşık bir hale soktuğunu savunmuştu.

Diğer taraftan bu yılın ikinci çeyreğinde %0.2 seviyesinde daralan İngiliz ekonomisi 2012 yılından bu yana en kötü çeyreklik verisini görmüş ve o zamandan beri ilk kez daralmıştı. Söz konusu bu gelişmede de Brexit krizinin etkileri kendini göstermişti.

İngiltere’nin büyüme verilerinin yanı sıra Cuma günü ilan edilen Euro Bölgesi’nin yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme verileri yıllık bazda %1.2 seviyesinde genişlemeye işaret etmiş, bu büyüme tüketim ve yatırım harcamalarından destek bulmuştu.

Ülkenin Ağustos ayına ilişkin hizmet sektörünün yeterli bir büyüme kaydedememesi de resesyon ilişkilerinin artmasına neden oldu. 50.6’ya gerileyen rakam Temmuz ayında 51.4 oranında kaydedilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu