Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi Ekim’de Covid Öncesinin %7,9 Altında Kaldı

İngiliz GSYİH'si Ekim ayına kadar üç ayda yüzde 10,2 artarken Ekim ayında ise yüzde 0,4’lük artış görüldü. Gayri safi yurt içi hasıla halen pandemi öncesi seviyelere dönemedi.
İngiltere Ekonomisi Ekim’de Covid Öncesinin %7,9 Altında Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

ONS tarafından açıklanan verilere göre İngiltere GSYİH’si 2020 yılının Ekim ayına kadar olan üç ayda yüzde 10,2 artarak yüzde 10,1’lik tahminlerin biraz üzerinde gerçekleşti. Rakam, Eylül ayına kadarki üç ayda yüzde 15,5’lik bir büyüme ile karşılaştırıldı.

Aylık GSYİH verilerine bakıldığında ise İngiltere gayri safi yurt içi hasılasının Ekim ayında yüzde 0,4 büyüdüğü görüldü. GSYİH ardışık altıncı ayında artsa da büyümenin son aylarda yavaşlaması dikkat çekti. Eylül ayında ise yüzde 1,1 büyüme gerçekleşmiş, rakam beşinci ardışık aylık artışı temsil etmişti.

Ekim’deki yüzde 0,4’lük GSYİH artışı, Nisan 2020’de görülen yüzde 19,5’lik rekor düşüşün ardından art arda altıncı aylık artış oldu.
İngiltere GSYİH Ekim
KAYNAK: ONS

Ekim GSYİH, Nisan 2020’nin düşük seviyesinden %23,4 daha yüksek olsa da koronavirüs pandemisinin tam etkisinden önce Şubat 2020’de görülen seviyelerin %7,9 altında kaldı. Temmuz ayından bu yana, tüm ana sektörlerde ivmede bir kayıp varken Ekim’de hizmetler sektörü %0,2, üretim %1,3 ve inşaat %1,0 büyüdü.

En son aylık artış, inşaat, imalat ve hizmetlerdeki büyümeyi yansıtırken Şubat seviyelerine giden toparlanma son aylarda ivme kaybetti. Buna göre hizmet sektörleri çıktısı, son ayda yüzde 0,2 artarak Şubat sevisinin yüzde 8,6 altında kaldı.

Üretim endüstrileri çıktısı son ayda yüzde 1,3 büyüyerek Şubat seviyesinin yüzde 4,4 altında kaldı, son ayda yüzde 1,7 büyüyen imalat ise Şubat’ın yüzde 6,6 altında kaldı.
İngiltere GSYİH Temmuz Ekim İvme Kaybetti
Kaynak: ONS

İnşaat sektörü son bir ayda %1,0 büyüdü ve Şubat seviyesinin %6,4 altında kaldı. Ekim GSYİH’sine en büyük katkıyı imalat yaparken aynı ay aktivite hacminde bir artış olduğu için sağlık da büyük bir olumlu katkı yaptı.

Fakat koronavirüs önlemlerinin sıkılaştırılması ticareti olumsuz etkilediğinden ve ardından talep eksikliğinden dolayı, konaklama ve yemek hizmeti faaliyetleri, Ekim ayında büyümeye büyük bir engel oluşturdu.

Ekim ayına kadar olan üç aylık dönemdeki yüzde 10,2’lik artışta en büyük katkı konaklama ve yemek hizmetlerinden geldi. Yüzde 187,2 artan konaklama ve yemek hizmetlerini yüzde 24,9’la inşaat ve yüzde 21,4’le sanat, eğlence ve rekreasyon takip etti.

Capital Economics’ten Ruth Gregory; “ekonomi Ekim ayında büyümeye devam etti, ancak bir salyangoz hızında” diyerek COVID-19 kısıtlamalarının bir süre yürürlükte kalması muhtemel olduğundan, ekonomiyi zor birkaç ayın beklediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu