Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Ekonomisi için Çift Dipli Durgunluk Korkuları Artıyor

İngiltere ekonomisi için yapılan bir analiz, faaliyet zayıfladıkça çift dipli durgunluk korkusunun arttığını gösterdi. Detaylar aşağıda;
İngiltere Ekonomisi için Çift Dipli Durgunluk Korkuları Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yılın ikinci çeyreğinde tarihi bir düşüş yaşayan İngiltere ekonomisi için zorluklar devam ediyor. Guardian tarafından yapılan bir analiz de İngiltere’nin koronavirüs salgınından ekonomik olarak toparlanmasının, enfeksiyonlarda ikinci bir dalganın başlamasından önce bile sendelemeye işaret ettiğini gösterdi.

Şansölye Rishi Sunak, artan sayıdaki işten çıkarmaların üstesinden gelmek için iş destek önlemlerini genişletirken, büyüme için erken uyarı göstergeleri, önümüzdeki zorlu kış öncesinde Eylül ayında ticari faaliyetlerin tökezlediğini öne sürdü.

Küresel finans piyasaları keskin bir şekilde satış dalgasına yakalandı ve İngiltere çevresinde yapılan araba yolculuklarının sayısı, yaz sonunda iç turizmde yaşanan patlamadan sonra geriledi.

GCM Yatırım Banner

Sunak’ın kış ekonomisi planı da hükümetin ikinci dalga sırasında işleri, haneleri ve işletmeleri korumak amacıyla sunuldu. Sunak’ın kış ekonomi planının işçiler için destek, vergi indirimleri-ertelemeler, işletmelere kredileri geri ödeme esnekliği sağlama, kamu hizmetlerine yatırım olmak üzere dört ana başlık içerdiği belirtildi.

Ayrıca plan, Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva’nın salgının neden olduğu ekonomik şokun kontrol edilmediği takdirde dünyadaki eşitsizliği artırma tehdidinde bulunduğu konusundaki uyarısının üzerine geldi.

Guardian’da yazdığı yazıda Georgieva, ciddi ekonomik ve sosyal kargaşayla yaratılma riskiyle karşı karşıya olan 2020’lerin kayıp bir nesli uyarısında bulundu.
ONS GSYİH Temmuz
Kaynak: ONS

Guardian analizinde, Covid-19’un işler ve büyüme üzerindeki etkisini ve bunları kontrol altına almak için kullanılan önlemleri izlemek için sekiz ekonomik gösterge ve FTSE 100’ü seçti.

1930’ların Büyük Buhran’ından bu yana en derin küresel durgunlukla karşı karşıya kalan Covid krizi izlemenin, İngiltere’nin diğer ülkelere kıyasla ne durumda olduğunu izlediği de aktarıldı. Bu ayın gösterge tablosunda, pandemiyi kontrol altına almak için yeni kısıtlamalar getirilmeden önce ekonomi için birkaç olumlu işaret olduğu görüldü.

Ağustos’ta artan perakende satışları bunlar arasındayken barların, restoranların ve temel olmayan dükkanların yeniden açılması gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) Temmuz ayında %6,6 artmasına yardımcı oldu.

Yine de daha geniş ekonomide aktivite hala pandemi öncesi seviyelerin çok altında kaldı. İktisatçılar, çift dipli durgunluğun artması riskiyle İngiltere ekonomisinin önümüzdeki bahara kadar sürecek uzun süreli bir durgunluğa doğru ilerlediği konusunda uyardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.