Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Ekonomisi için 2020-2021 Tahminleri Aşağı Yönlü Değiştirildi

İngiltere artan vakalar yüzünden yeni bir kilitleme turu başlatırken bu durum iktisatçıların 2020-2021 ekonomik büyüme tahminlerini aşağı yönlü değiştirdi.
İngiltere Ekonomisi için 2020-2021 Tahminleri Aşağı Yönlü Değiştirildi

Yılın ikinci çeyreğinde tarihin en kötü ekonomik çöküşünü kaydeden İngiltere üçüncü çeyrekte güçlü bir sıçrama yaptı. Ancak başlatılan ikinci ulusal tecrit ve artan vakalar, toparlanmayı sekteye uğrattı.

Eylül sonunda yapılan bir analiz; İngiltere ekonomisi için çift dipli durgunluk korkuları artıyor derken çift dipli resesyon riskine ilişkin başka yorumlar da geldi. Bunların sonuncusu ise Reuters anketi oldu. Reuters tarafından yapılan bir ankete göre ikinci bir koronavirüs salgını dalgasını bastırmak için yenilenen tecrit önlemleri ekonomik faaliyete başka bir darbe indirdiğinden, İngiltere çift dipli bir durgunluk yolunda ilerliyor.

Halihazırda Avrupa’daki COVID-19 ile ilgili en yüksek ölüm oranına maruz kalmış olan İngiltere’nin koronavirüsün yayılmasında bir yükseliş yaşadığı ve ekonomik faaliyete yeniden katı kısıtlamalar getirdiği belirtildi.

Ülkenin baskın hizmet sektörünün büyük bölümü Kasım ayı boyunca kapanmaya zorlandığı için ekonominin bu çeyrekte %2,5 küçülmesi bekleniyor ki bu da geçen ay tahmin edilen %2,6 büyümeden keskin bir dönüşe işaret etti.

Geçen ay ankete katılan tahmincilerin %94’ünün bu çeyrekte büyüme beklemediği aktarıldı.
Reuters Anketi İngiltere Ekonomisi için 2020-2021 Tahminleri Aşağı Yönlü Değiştirildi
Kaynak: Reuters

Investec’ten Philip Shaw; “Kısıtlamalar, kısa vadeli ekonomik değerlendirmemizi önemli ölçüde azalttı; şimdi 4. çeyrekte GSYİH’de bir daralma bekliyoruz” dedi. 70’den fazla ekonomistin katıldığı 16-19 Kasım tarihli ankette, ikinci çeyrekte %19,8’lik tarihi daralmanın ardından ekonominin bu yıl %11,0 küçülmesi ve 2021’de %5,3 genişleyeceği öngörüldü.

Oranlar, geçen ayki %10,1 daralma ve yüzde 6,1 büyüme tahminlerinden çok daha kötü geldi. Aşağı yönlü revizyonun, borsaları rekor seviyelere geri getiren başarılı aşı denemeleri haberlerine rağmen gelmesi dikkat çekti.

Commerzbank’tan Peter Dixon şöyle konuştu:

“Çıktı, bir süre daha durgunluk öncesi seviyelerin oldukça altında kalacak ve 2021 içinde bir aşı mevcut olsa bile çıktının 2019 sonundaki seviyelere ulaşması dört yıl alabilir.”

İngiltere Toplam Vaka
Kaynak: Worldometers

Bu ayın başlarında İngiltere Merkez Bankası, ekonomiyi desteklemek için teşvik artırdı, tahvil alım programını 150 milyar sterlin daha artırdı ve faiz oranlarını negatife almanın artılarını ve eksilerini halen araştırdığını söyledi. Ancak ekonomistlere göre faizin en azından %0,10’luk rekor düşük seviyesinden 2024’e kadar oynaması beklenmiyor ve ankete katılan 60’tan fazla ekonomistin sadece beşinin tahmin ufku boyunca olumsuz bir etkisi oldu.

Brexit için de tahminde buluna ekonomistler anlaşmasız bir Brexit için ortalama %40 olasılık verdi. Rakam, Ekim anketine göre değişmedi ve Haziran 2016’dan bu yana bloktan ayrılma kararından bu yana tüm Reuters anketlerinde olduğu gibi en olası sonucun hala bir tür serbest ticaret anlaşması olduğu söylendi.

Berenberg’den Holger Schmieding, “Brexit anlaşmasının şansı artıyor gibi görünüyor. Zorlu üç konu -balıkçılık, eşit şartlar, anlaşmazlık çözüm mekanizması- olmasına rağmen bildirildiğine göre tam olarak çözülmemiş olsa da müzakereciler çok çalışıyor” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum