Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Dijital Müzik Servislerini Araştırmaya Hazırlanıyor

İngiltere hükümeti ülkede hizmet veren Spotify ve Apple Music gibi dijital platformlarını araştırmaya hazırlanıyor.
İngiltere Dijital Müzik Servislerini Araştırmaya Hazırlanıyor
Yorum

İnternetin ve akıllı telefonların hayatımızda vazgeçilmez bir yer tutması sonrası pek çok uygulama ile tanışmaya başladık. Bu uygulamalar arasında dijital müzik servislerinin de son yıllarda öne çıktığına tanık oluyoruz. Dijital müzik pazarında Spotify ve Apple Music’in kullanıcı sayısı olarak rakiplerine büyük bir üstünlüğü bulunuyor. Bu platformların hızlı bir şekilde büyümesi hükümetlerin de dikkatini çekmeye başladı. Gelen son haberler İngiltere’nin harekete geçtiğini gösteriyor.

Başta Spotify ve Apple Music olmak üzere dijital müzik platformları İngiltere Parlamentosu tarafından araştırılacak. Bu şirketlerin telif hakları konusunda nasıl bir yol izledikleri ve kullanıcılara sundukları hizmetin inceleneceği belirtiliyor. Özellikle sanatçılara yapılan ödemelerin ne derece adil olduğunun araştırılacağı söyleniyor.

Dijital Servisler Araştırılacak

Dijital Servisler Araştırılacak

Spotify ve Apple Music tüm dünyada olduğu gibi İngiltere’de de milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Soruşturma bu uygulamalar ile sınırlı kalmayacak. Amazon ve Google Play gibi diğer dijital platformlar da Britanya Parlamentosu tarafından incelemeye alınacak. Özellikle Spotify ve Apple Music’te telif sahiplerine ödemelerin adil bir şekilde yapılıp yapılmadığı denetlenecek.

Hazırlanan rapora göre İngiltere’de müzik akış servislerinin 1.2 milyar dolar gelir sağladığı görülüyor. Sanatçıların ise elde edilen bu gelirin sadece yüzde 13’ünü alabildiği ifade ediliyor. Parlamento soruşturmayı Kasım ayı içerisinde başlatmayı planlıyor. İnceleme kapsamında plak şirketleri ve dijital müzik servisleri ile görüşmeler yapılacak.

Sanatçılar Az Kazanıyor

Sanatçılar Az Kazanıyor

Birleşik Krallık Dijital, Kültür, Medya ve Spor Departmanı komite başkanı Julian Knight müzik servislerinin yetenekli ve daha az tanınan sanatçılar sayesinde bu denli hızlı büyüdüğünü belirtiyor. İşte bu noktada sanatçıların kazancının olması gerekenden daha az olduğu düşünülüyor.

Knight sözlerinin devamında “Başlıca yayın platformları tarafından kullanılan iş modellerinin, materyali sağlayan yazarlar ve sanatçılar için adil olup olmadığını araştırıyoruz. Daha uzun vadede, akış ekonomisinin bugün hepimizin keyfini çıkarabileceği sanatçı ve müzik yelpazesini gelecekte sınırlayıp sınırlandırmayacağına bakıyoruz.” diye konuştu.

Britanya Parlamentosu araştırmanın 16 Kasım’da başlayacağını duyurdu. Araştırma kapsamında müzik hizmeti sunan platformların baskın iş modelleri incelenecek. Oluşturulan çalma listelerinin algoritmik yapısında kullanıcıların zevklerini etkileyen yeni özelliklerin olup olmadığına bakılacak. Hükümetin endüstriyi hırsızlıktan nasıl koruyacağı da yine araştırmanın konuları arasında.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu