Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere, Çin’in BBC Muhabirine Yönelik Saldırısını Sorguluyor

İngiltere, BBC muhabirinin Çin'deki görevi sırasında tutuklanması üzerine Çin büyükelçisinin çağrılması için talimat verildi. İşte detaylar;
İngiltere, Çin’in BBC Muhabirine Yönelik Saldırısını Sorguluyor
HABER GİRİŞ

İngiltereli yayın kuruluşu BBC’nin bir çalışanı Pazar günü Çin’in Şanghay şehrinde süregelen protestoları takip ederken Çin polisi tarafından saldırıya uğradığını açıkladı. İngiltere bugün gazeteciye yönelik söz konusu saldırından kaynaklı Çin’in büyükelçisini çağırdığını bildirdi.

Çin ile İngiltere arasında uzun süredir diplomatik gerilim yaşanıyor. İngiliz gazeteciye yönelik yapılan saldırı iki ülke arasındaki diplomatik gerilimleri derinleştirdi.

BBC muhabiri Pazar günü katı Covid-19 önlemlerine karşı Çin’deki protestoları takip ederken dövüldüğünü, tutuklandığını ve kelepçelendiğini açıkladı. Çin dışişleri bakanlığı ise yapılan açıklamaya itiraz etti.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) Bükreş’teki bir dışişleri bakanları toplantısına katılan İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly konuya ilişkin açıklamalar yaptı. Cleverly, yaşanan olay üzerine Çin büyükelçisinin çağrılması için talimatta bulundu.

Medya özgürlüğünün korumasının çok önemli olduğunu belirten Cleverly, İngiltere’de gazetecilerin rahatsız edilmeden ve saldırı korkusu olmadan işlerini yapabilmelerinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Başbakan Rishi Sunak Pazartesi günü Çin hükümetinin protestolara olan yaklaşımını eleştirerek, halkını dinlemek yerine daha fazla baskı yapmayı seçtiğine dikkat çekti.

Sunak’ın hükümete yönelik yaptığı eleştiri Çin’in Londra’daki büyükelçiliğinden tepki aldı. Büyükelçilik bugün resmi internet sitesinden, “İngiltere tarafı, Çin’in Covid-19 politikası veya diğer iç işleri hakkında hüküm verecek konumda değil.” dedi.

Çin büyükelçiliği tarafından gelen açıklamada İngiltere’nin Covid-19 politikalarında ciddi sorunlar olduğu da yer aldı. Çin’in gazetecilerin haber yapma hakkına saygı duyduğu savunuldu. Ancak gazetecilerin, ev sahibi ülkenin yasa ve düzenlemelerine uymak zorunda olduğu belirtildi.

Bir İngiliz parlamento komitesinin bugün yaptığı açıklamadaysa Çin Cumhuriyeti Devlet Başkanı Tsai Ing-Wen ve diğer üst düzey yetkililerle görüşmek üzere bu hafta Tayvan’ı ziyaret edeceğini duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın