Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’de Bir Şehir Dizel Araçları Tamamen Yasakladı!

Dizel motorlu araç konusunu daha fazla ciddiye alan AB ülkelerinin birine temiz hava sahası için kapsamlı bir yasaklama geliyor.
İngiltere’de Bir Şehir Dizel Araçları Tamamen Yasakladı!

İngiltere’nin güney-batı kısmında bulunan Bristol şehri, dizel araçları tamamen yasakladı. Avrupa ülkeleri hızlıca dizel motorlu araçlardan vazgeçiyor. Öyle ki geçtiğimiz yıllara göre satılan motorin yakıtlı araçların sayısında inanılmaz düşüşler yaşanıyor. Benzinli araçların bile satış adetlerinde bir gerileme söz konusu.

Fosil yakıtların terk edildiği dünyamızda yerlerini melez ve tamamı elektrikli araçlar almakta. Neredeyse çoğu firmanın bu dönüşümünü, tesis ve yapılandırma planlarında görebiliriz. İşte detaylar;

Bristol, şehir merkezinde dizeli yasaklayan ilk şehir oldu.

Bristol Kent Konseyi, illerindeki hava kalitesini artırmak için aldıkları kararda 07:00 ile 15:00 arasında dizel araçların geçişini yasaklıyor. Autoexpress‘in de yaptığı haberde yer aldığı üzere, şehrin temiz hava saha genişliği olabildiğinde artırılacak.

Konsey, 2020 yılınan itibaren bu yasağın uygulamaya koyulacağını söyledi. Şu anda Bristol’ün bu kararı için merkez hükümetten izin alması gerekiyor. Konuyu en ciddiye alan ilk şehir olan Bristol’de önlem olarak ANPR, otomatik plaka tanıma ve kameralarla denetimler yapılacak.

Özel mülkiyete kayıtlı araçları kapsamayacağı söylenen dizel yasağında dizel kamyonet, otobüs ve taksiler belirli bir ücret ödemeye zorlanacak. HGV operatörleri daha geniş alana girmek için 100 Sterlin, taksi ve minibüsler için de günlük 9 Sterlin caydırma ücretlerinin alınacağı söylendi.

Bristol Belediye Başkanı Marvin Rees, “Bu iddialı planlar, hava kirliliğiyle mücadele konusundaki taahhüdümüzü gösteriyor; bu nedenle en kısa sürede yasal araçlara uyuyoruz, vatandaşları araç şarj etme yaklaşımıyla gerçekleşecek daha düşük gelirler üzerinde orantısız şekilde etkilemeden gerçekleştireceğiz. En savunmasız insanları kirlilikten korumak bu planların merkezinde yer alıyor ve tüm etkilerin dikkatlice değerlendirilmesini sağladık. Onaylandığı takdirde, azaltma önlemleri en çok etkilenenleri, özellikle en yoksun topluluklarda yaşayanları destekleyecektir” dedi.

RAC’deki yol düzen politikası başkanı Nicholas Lyes, “Şehrin havasını temizlemek için çaba sarfedilmesi gerektiğinin farkındayız, ancak işler yürüdüğü için, bugün yayınlanan tekliflerin şu anda dizel araç kullanan insanlar üzerindeki etkisinin benzeri görülmeyecektir. Şehrin içinde ve dışında bulunan ana yollar, şu anda bulunmadığı yerlerde tıkanıklık sorunlarına neden olma riski taşıyan diğer yollara zorlanan dizel araçlarla sınır dışı kalıyor. Bristol, toplu taşıma sistemini iyileştirme konusunda cesur bir plana sahip; ancak, hızlı geçiş sistemi veya daha fazla park ve gezinti alanı gibi büyük gelişmeler, bir gerçeklik haline gelmeye devam etmek için hala yıllar alıyor. Bu arada, birçok sürücü arabalarını şehir içinde ve çevresinde seyahat etmek için kullanmak zorunda kalıyor, çünkü uygun fiyatlı, güvenilir alternatifler yok. Bu, planlar altında daha zor hale gelecektir.” dedi.

Dizel motorlu araç sahiplerinin finansal durumdan etkilenmesi bekleniyor. Zira bu yasaklar insanları elektrikli arabalara zorla bir yönlendirme oluyor. Devlet konu için bir kredi veya teşvik uygulamalarını devreye alır mı onu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum