Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’de Brexit Öncesi Seçime Gidilirse İşçi Partisi Kötü Sonuçlar Görebilir

Bir milletvekili, İngltere'de Brexit öncesi sandık başına gidilmesi durumunda, işlerin İşçi Partisi'nin aleyhine dönebileceğini söyledi.
İngiltere’de Brexit Öncesi Seçime Gidilirse İşçi Partisi Kötü Sonuçlar Görebilir

Birleşik Krallık, Avrupa Birliği adaylığından ayrılmayı planlarken üç yıldır büyük bir belirsizlik ortamında kaldı. Eğer bu süreçte sandık başına giderse seçim sonucu, Parlamento üyelerinden birine göre İşçi Partisi’nin aleyhine dönebilir.

İşçi Partisi’nden Kate Hoey, İngiltere’deki insanların 28 üyeli bloğu terk etmek için oy kullandıkları 2016 referandumundan bu yana İşçi Partisi, her iki şekilde de oynamaya çalıştığını, bazı üyeler Brexit’i desteklerken, bazılarının buna karşı çıktığını söyledi.

Hoey, Londra’daki AB’de kalma yanlısı bir seçim bölgesi için Brexit yanlısı milletvekillerindendir. İşçi Partisi şu anda mecliste resmi muhalefet partisi konumunda.

Hoey, “İşçi Partisi’nin genel seçimlere sürekli olarak karşı çıkmasının çok zor olacağını düşünüyorum, çünkü parlamento bir çeşit belirsizlik içinde. Çoğunluk yok ve bu yüzden hiçbir şey yapılamıyor,” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin geleceği konusundaki uzun süren belirsizliğin seçmenler arasında hayal kırıklığına ve kafa karışıklığına neden olduğunu açıklayan Hoey, öyle ki AB’de kalmayı seçen birçok seçmenin şimdi sadece bunu yapmak istediğini söyledi.

İşçi Partisi’nin çok fazla geri tepebileceğini belirten Hoey, Kuzey’de Midlands’te ve Galler’deki bazı bölgelerde ayrılan protestocu milletvekillerinin genel seçim konusunda çok endişelendiğini de ifade etti.

Hoey, “Manifestolarımızda şerefli bir şekilde söylendi, referandum sonucunu onurlandırırız, ancak referandum sonucunu onurlandırmak bazen dışarı çıkmak için oy kullanmamız gerektiği anlamına gelir. Ve elbette olan bu değil,” dedi.

Milletvekiline göre; muhalefetin neden Başbakan Boris Johnson’ın geçmişte erken seçim çağrısında bulunma girişimlerini kabul etme konusunda isteksiz olduğunu açıkladı.

Geçen ay BBC’ye göre; İşçi Partisi’nin Brexit’teki pozisyonu şöyle: “Referandum yapma sözü verilen herhangi bir seçime girecek, ancak ayrılma veya kalmayı desteklemek yerine parti daha sonraki bir tarife kadar tarafsız kalacaktır.” Brexit’e gelince İşçi Partisi’nin Brexit’te yeni bir kamuoyu oylamasını tartışan bir kampanyaya gireceğini bildirdi.

Johnson’ın Kısa Ömürlü Zaferi

Johnson'ın Kısa Ömürlü ZaferiSalı günü milletvekilleri ilke olarak, hükümetin geri çekilme anlaşması yasasının yürürlüğe girmesi için oy kullandı. Parlamento üyeleri ilk kez Londra ile Brüksel arasında yapılan herhangi bir Brexit anlaşmasını destekledi.

Ancak bu zafer kısa sürdü ve yasaların tamamen gözden geçirilmesi için sınırlı olan zaman çerçevesini reddetti. Bu da İngiltere’nin AB’yi 31 Ekim’e kadar terk etme ihtimalinin düşük olduğu anlamına geliyor.

Başbakan Salı günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, zaman çizelgesi oylamasının parlamentoda başarılı olmaması halinde bütün yasayı yerine getireceğini ve bunun yerine genel bir seçim çağrısında bulunacağını söyledi. Milletvekilleri anlaşmada büyük değişiklikler yaparlarsa Salı günü ilke olarak kabul etmelerine rağmen hükümetin de tasarıyı alması bekleniyor.

Avrupa’nın Eurasia Group genel müdürü olan Mujtaba Rahman, “Johnson’ın tercih ettiği Brexit stratejisi bu yüzden raydan çıkarıldı. Şimdi tasarının Parlamento’daki geçişini durdurdu ve AB’nin 31 Ekim’e kadar terk etmesi için yapması veya ölmesi için kısa bir süre uzatmak veya genel bir seçim yapmak için son tarihini geçip geçmeyeceğini düşünüyor,” ifadelerini kullandı.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, diğer 27 AB üye ülkesinin İngiltere’nin çıkış tarihini geciktirmesini onaylamalarını önereceğini söyledi. Hoey, AB’nin Brexit’teki durumu düzeltmek istediğini söyledi. Bu da Brexit’i geciktirmek için verilen uzatmanın üç aydan daha uzun sürmeyeceği anlamına geliyor. Başbakan daha az zaman isterse daha az olabilir.

Rahman, Brüksel’den daha uzun bir sürenin uzatılmasının 10 numaralı seçimdeki dengeyi erken bir seçimde çılgınca çıkan sert tartışmalar üzerine önerebileceğini söyledi. Rahman, “Johnson’ın kararı, bizzat kendisinin isteyip istemediğine bağlı olabilir. Yardımcılarından bazıları, bir gecikme için Brexit’ten önce insanlara karşı parlamento seçimlerini tercih ediyor,” ifadelerini kullandı.

Rahman, İşçi lideri Jeremy Corbyn’in muhtemelen bir seçim istediğini, ancak birçok İşçi milletvekili ve bazı kabine bakanlarının parti öncesi için bir kan banyosundan korkarak Brexit öncesi bir yarışmaya karşı çıktığını da sözlerine ekledi.

İşçi üyelerinin, sandıklara gitmeden önce Johnson’ın Brexit planları hakkında ikinci bir referandum yapma tutumunda bölünmüş oldukları da belirtiliyor. Rahman, Johnson’ın gecikmeyi kabul etmesi ve tasarının Parlamento’ya bağlanması için onu kullanması ihtimalinin daha yüksek olduğunu açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum