Yatırım yapmaya başla!

Brexit Kararından Vazgeçilmesi Söz Konusu Olabilir mi?

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma süreci devam ediyor. Ayrılık için tarih ise kesinleştirildi. Peki, bu karardan vazgeçilebilir mi? İşte detaylar;
Brexit Kararından Vazgeçilmesi Söz Konusu Olabilir mi?

İngiltere’nin Avrupa Birliği’ne veda tarihi Brexit’ten sorumlu bakan David Davis tarafından açıklandı. 29 Mart 2019 tarihinde Türkiye saati ile 02:00 sularında ayrılık gerçekleşecek. Buna karşın yeniden referanduma gidildiğinde Brexit’ten vazgeçilebileceği yönünde görüşler yayılmaya başladı. En önemlisi ise Eski İngiltere Büyükelçisi John Kerr’den geldi.

John Kerr, İngiltere’nin istediği zaman Brexit kararından vazgeçebileceğini söyledi.

John Kerr Brexit'ten Vazgeçilebilir

Bu durumun ise demokratik prensiplere aykırı olacağı söylense de karardan vazgeçmenin mümkün olduğu Kerr tarafından dile getirildi. John Kerr, Avrupa Birliği temel anlaşması olan Lizbon Anlaşması’nda ‘üyelerin ayrılma sürecini’ tanımlayan 50. Maddenin yazarıdır.

Associated Press tarafından yapılan habere göre; Kerr, İngiltere’nin AB’den ayrılacağı 2019 yılına kadar kararın değiştirilerek sürecin durdurulabileceğini söyledi.

Brexit Kararı Değiştirilebilir

Kerr, “boşanma görüşmeleri devam ederken taraflar hala evli durumda. Bu aşamada fikrimizi değiştirebiliriz,” sözlerini kullandı. Aynı zamanda İngiltere hükümetinin vatandaşları yanlış yönlendirdiğini ve Brexit’in durdurulamaz olduğuna inandırdığını da sözlerine ekledi.

2016 yılında yapılan referandumda, seçmenlerin % 51,9’unun desteği ile AB’den ayrılma kararı alınmıştı.

Seçmenlerin Yarısından Fazlası Brexit'i Onayladı

Şimdi ise bu desteğin azaldığı söyleniyor. Bu konuda İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit sürecini yavaşlatmaya ya da durdurmaya yönelik girişimlere izin vermeyeceklerini açıklamıştı. Böyle bir adımın, halkın demokratik iradesine aykırı olacağını da sözlerine eklemişti.

Önceleri AB’den ayrılmaya destek veren Muhafazakar Parti tarafından birçok kişi, şimdi karşı çıkmaya başladı.

Destekçiler Değişmeye Başladı

Önce sürülen gerekçeler ise Avrupa Birliği’nden ayrılmanın ülkenin yargı, ekonomi ve daha birçok alanda ciddi belirsizlik yaratacağının düşünülmesi yönünde. Brexit yanlıları ise yeni bir referanduma gidilirse dünyanın en büyük beşinci ekonomisi konumunda olan İngiltere’de krize neden olabileceğini söylüyorlar.

Brexit sonrasında 75 bin kişinin işsiz kalacağı söyleniyor. Ayrıca daha önce 40 bin bankacının işsiz kalacağını da belirtmiştik.

75 Bin Kişi İşsiz Kalabilir

Brexit kararından vazgeçilmesini söyleyen isimler arasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair ve milyarder George Soros da yer alıyor. Çıkışın kesin olarak kararlaştırıldığı bugün de geri dönüş konusunda ne gibi kararlar ve tartışmalar yaşanır bekleyip göreceğiz.

Brexit konusunda bir diğer konu ise İngiltere’nin ayrılışıyla AB bütçesinde 10 milyar 200 milyon euroluk bir açık oluşacağı.

Brexit ile Almanya'ya Ekstra Yük Binecek

Bu açığın faturasının büyük kısmı ise Almanya’ya kesileceğe benziyor. Çıkış ile birlikte Almanya’nın AB’ye ödediği aidatın yaklaşık 4 milyar Euro artacağı tahmin ediliyor. Avrupa Parlamentosu tarafından yapılan araştırmaya göre; Almanya’ya Brexit sonucunda 3 milyar 800 milyon Euro ek mali yük binecek. Bu ise Almanya’nın AB’ye her yıl ödediği miktarın % 16 oranında artması anlamına geliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum