Paylaşım

İngiltere Başbakanı David Cameron’dan Panama Kayıtlarıyla İlgili Büyük İtiraf


 

Babasıyla birlikte kurdukları şirket üzerinden vergi kaçakçılığına bulaştığı iddia edilen İngiltere Başbakanı David Cameron, bugün kendini savunan önemli açıklamalarda bulundu. Ancak Cameron, babasıyla Panama’da ortak bir şirket kurduklarını da itiraf etti. Ayrıntılar ve merak edilenler haberimizde;

Yaklaşık 4 gün önce ortaya çıkan ve tüm dünyayı derinden sarsan Panama kayıtlarının etkileri henüz devam ederken, bugün İngiltere Başbakanı David Cameron’dan önemli bir itiraf geldi. Bilindiği üzere Panama merkezli hukuk firması Mosscak Fonseca’ya ait olan yaklaşık 11,5 milyon sayfalık dökümanların uluslararası medya kuruluşlarına servis edilmesinin ardından, Panama kayıtları dünya gündeminin birinci sırasına yerleşmişti. Dünya liderlerinin başını çektiği belgelerde, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı iddiaları yer alıyor. Panama kayıtlarının detaylarıyla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Panama kayıtlarının dünya medyasına servis edilmesinin ardından hedef haline gelen isim ilk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olmuştu. İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre Putin’in yakın arkadaşı olan Roldugin’in çok sayıda anlaşma üzerinden milyon dolarlar kazandığı ve Putin’in himayesinde olduğu iddia edilmişti. Ayrıca Guardian, Putin’in kişisel bankacısı olan Yuri Kovalchuk’un da Panama kayıtlarında yer aldığını ve offshore bir şirket üzerinden 1 milyar dolarlık para transferi yaptığını iddia etmişti. Panama kayıtlarında Putin ile ilgili iddiaların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün çeşitli haber kuruluşlarında yer alan iddialara göre; Panama kayıtlarında Başkan David Cameron’un babasının kurucusu ve yöneticisi olduğu Blairmore şirketinin, vergi cenneti Panama’da birçok kişinin vergi kaçırma, kara para aklama gibi faaliyetlerine yardımcı olduğu iddia edildi. Yaşanan bu gelişmelerin üzerine İngiltere Başbakanı David Cameron önemli açıklamalarda bulundu. Cameron, eşi Samantha ve babasının Panama’da Mossack Fonseca’nın müşterileri arasında olan offshore şirketinde hisselerinin olduğunu açıkladı. Ancak Cameron bu hisseleri başbakan olmadan kısa bir süre önce yaklaşık olarak 30.000 sterlin karşılığında sattığını ifade etti. Katıldığı ITV televizyon kanalında Cameron’un yaptığı açıklamalardan öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Saklayacak bir şeyim yok!”

Dünyaca ünlü önemli medya kuruluşlarının Panama kayıtlarının açıklanmasının ardından liderleri hedef alan haberler yaptıklarını belirten Cameron, kendisinin sakladığı ve gizli tutacağı bir şeyinin olmadığını söyledi. Geçmiş yıllarda babasıyla birlikte kurdukları şirket doğrultusunda başarılı işlere imza attıklarını belirten Cameron, vergi kaçırdığı suçlamalarına hiçbir şekilde katlanamadığını dile getirdi. Başbakan olmadan önce sattığı hisselerin ardından İngiltere’ye vergisini ödediğini belirten Cameron, hiçbir yolsuzluğa bulaşmadığını savundu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın