Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Anlaşmasız Bir Brexit’le Çoğu İnsanın Düşündüğünden Daha İyi Başa Çıkabilir

İngiltere’nin anlaşmasız bir Brexit’le çoğu insanın düşündüğünden daha iyi başa çıkabileceği söylendi. İşte detaylar;
İngiltere Anlaşmasız Bir Brexit’le Çoğu İnsanın Düşündüğünden Daha İyi Başa Çıkabilir
Yorum

Kurumsal varlık yönetimi şirketi Principal Global Investors’ın baş ekonomisti olan Bob Baur, İngiltere ekonomisinin çoğu insanın düşündüğünden daha iyi bir durumda olabileceğini ve bunun anlaşmasız Brexit senaryosundan doğabilecek olumsuz etkileri hafifletmesine izin verebileceğini söyledi.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden nasıl ayrılacağını çevreleyen belirsizliklerin, İngiliz ekonomisi için çok daha zararlı olabileceğini belirten ekonomist, nedeni de işletmelerin gelecek için plan yapamamaları olarak açıkladı.

Zaten Brexit sonuçlarına dair olan söz konusu belirsizlikler, sterlini bu yıl yüzde 5 civarında düşürmüştü.

Brexit Belirsizlik Sterlin Yüzde 5 Düşürdü İngiltere’nin Avrupa bloğunu terk etme kararını destekleyen seçmenlerin yüzde 51.9’a ulaştığı Haziran 2016 referandumuna atıfta bulunan Bob Baur; “oylamadan bu yana üç yıl geçti ve hiç kimse kesin değil, Avrupa Birliğinden bir tür çıkış, en azından işletmelere bir miktar kesinlik kazandıracak ve sorun buydu” dedi.

Ayrıca kısa bir süre için ekonomiyle ilgili bir sorun olsa bile, kesinliğin işletmelerin gelecek için planlamalarına, yatırım yapabilmelerine ve işe alımlarına yardım edeceğini vurguladı.

Anlaşmasız Brexit Ülkeye Kesinlik Kazandırır Dolayısıyla, bunun insanların özledikleri, son derece olumlu bir şey olacağını aktardı. İngiltere’de işsizlik oranının düşük kaldığını ve ücretlerin arttığını dile getiren Baur, bunların ekonominin iyi durumda olduğunu gösterdiğini savundu. Ne var ki anlaşmasız bir Brexit, parlamentodaki birçok kişi tarafından ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir senaryo olarak düşünülüyor.

Baur ise anlaşmasız bir ayrılık senaryosunda, İngiltere Merkez Bankası’nın ekonomiyi desteklemek için para politikasını kolaylaştıracağını öne sürdü. İngiltere’nin ABD, Kanada ve Japonya ile olası ticari anlaşmalarının da ekonominin devam etmesine yardımcı olacağını ekledi.

Ancak, diğer pek çok ekonomist, anlaşmasız bir Brexit’in ardından İngiltere’nin geleceği konusunda Baur’dan çok daha az iyimserdi. Örneğin Citi analistleri, geçen hafta İngiltere’deki gayri safi milli hasılasının ülke AB’yi bir anlaşma yapmadan terk ederse iki yıl boyunca “düz bir çizgi” olacağını yazdı. Bunun yanında anlaşmasız Brexit ile İngiliz bankalarının gelirleri yüzde 25 düşebilir dendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu