Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ağustos TÜFE’si 2016’dan Bu Yana En Düşük Seviyesini Gördü

İngiltere'de Ağustos-2019 tüketici fiyat endeksi 2016'dan bu yana en düşük seviyeye işaret ederken, Brexit öncesi tüketiciye destek sağladı.
İngiltere Ağustos TÜFE’si 2016’dan Bu Yana En Düşük Seviyesini Gördü
Yorum

İngiltere’nin tüketici fiyatları geçen ay, 2016 Aralık’tan bu yana en yavaş yükselişi kaydetti. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından bugün yapılan açıklamada, tüketiciler tarafından ödenen mal ve hizmetlerin fiyatlarının Temmuz ayında yüzde 2,1 oranında bir artışın ardından Ağustos ayında yıllık yüzde 1,7 oranında yükseldiği belirtildi.

TÜFE’nin Brexit öncesinde 11 yılın en hızlı ücret artışını gören hanelerin harcama gücünü artırdığı söylendi. Reuters anketine katılan ekonomistler ise yüzde 1,9 oranında bir artışa işaret etmişlerdi.

Başka ONS rakamları, İngiltere’deki konut fiyatlarının Temmuz ayında yıllık bazda yüzde 0,7 oranında arttığını, Londra pazarındaki zayıflığın ülkenin diğer bölgelerine yayılmasından dolayı 2012 yılından bu yana en küçük artışı olduğunu gösterdi.

Genel olarak enflasyondaki düşüş, işletmelerin Brexit nedeniyle 31 Ekim öncesinde yatırımları kesmesine rağmen hanehalklarının ekonomiyi körükleyen harcamalarının artmasından kaynaklandı.

Sterlindeki Düşüşe Rağmen TÜFE Yavaş Arttı

Sterlindeki Düşüşe Rağmen TÜFE Yavaş ArttıBrexit krizi tırmanırken, Ağustos ayında sterlinin değerinde görülen keskin düşüşe rağmen enflasyonda düşüş gerçekleşti.

Bununla birlikte enflasyonun sterlinin, 2016 yılındaki referandum sonrası değer kaybetmesinden sonra zirve yapması bir yıldan fazla sürdü. İngiliz sterlini bu ay toparlanmaya başladı.

EY ITEM Club danışmanlığından ekonomist Howard Archer, “İyileştirilmiş tüketici satın alma gücü, şu anda büyük Brexit, iç politik ve küresel ekonomik belirsizlikler arasında belirgin bir şekilde mücadele eden bir ekonomi için özellikle hoş geldiniz haberidir,” dedi.

Sterlin, verilerden sonra bir miktar değer kaybetti ve en son seviyesi yüzde 0,3 oranında düşüşle 1,2454 dolar olarak gerçekleşti. Gün boyunca düşüş kaydeden GBP/USD paritesi günün en yükseğini 1,2506 dolar ile kaydetti.

İngiltere hükümetinin verimleri de düşerken, yıllık enflasyon 2014 yılının sonundan bu yana bir önceki aya göre en büyük düşüşünü kaydetti. ONS enflasyondaki düşüşün bilgisayar oyunu fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra giyim fiyatlarının geçen yıla göre düşmesinden kaynaklandığını belirtti.

Geçen ay İngiltere Merkez Bankası, enflasyonun bu yılın son çeyreğinde yüzde 1,6’nın altına düşerek üç yılın en düşük seviyesine gerileyeceğini tahmin etmişti.

BoE, enflasyonun altında yatan baskıların orta vadede faiz oranlarının artması gerektiğini, İngiltere’nin büyük Brexit aksaklıklarından kaçındığını ve küresel ekonominin yavaşlamasını düzelttiğini varsayarak ortada kalma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Çekirdek Enflasyon %1,5’e Düştü

Çekirdek Enflasyon %1,5'e DüştüGeçtiğimiz hafta resmi verilere göre; ücret artışı üç ay içinde Temmuz ayına kadar yüzde 4,0 ile 11 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak temel enflasyon baskısı şimdilik mütevazi görünüyor.

Enerji, yakıt, alkol ve tütün hariç çekirdek enflasyon, yüzde 1,5’e düşerek, yüzde 1,8 düzeyindeki tahminleri geride bıraktı. ONS rakamları ayrıca tüketici fiyatları için boru hattında kısa vadeli bir baskı yapılmasını önerdi.

Üreticiler arasında çoğu ithal edilen hammadde maliyetleri, düşük petrol fiyatlarının da etkisiyle geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 0,8 azaldı. Geçen aya göre ise yüzde 0,9 artış gösterdi.

Mayıs 2016’dan bu yana en büyük düşüş gerçekleşirken, Reuters’in anket yaptığı ekonomistler girdi fiyatlarının yüzde 0,5 oranında düşmesini bekliyorlardı.

ONS Temmuz ayında ev fiyatlarının İngiltere genelinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,7 artarak, Haziran 2012’den bu yana en düşük artışa işaret ettiğini belirtti. ONS ev fiyatlarının şimdi İngiltere’de dokuz bölgeden dördünde yıllık olarak düştüğünü belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu