Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de TÜFE %0,2 ile 2015 Yılından Bu Yana En Düşük Seviyede

Birleşik Krallık’ta enflasyon Ağustos ayında beklenti üzerinde gelse de, son yılların en düşük oranında gerçekleşerek, %2 hedefinden uzaklaştı.
İngiltere’de TÜFE %0,2 ile 2015 Yılından Bu Yana En Düşük Seviyede
Son Güncelleme: 
Yorum

Şu günlerde Avrupa Birliği ile Brexit şartlarını görüşen ve tansiyonun arttığı İngiltere’de aylık enflasyon rakamları açıklandı. Ulusal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre Ağustos ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE), 2015 yılının Aralık ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Birleşik Krallık’ta enflasyonun geçtiğimiz ay %0,0 –  %0,1 arasında gelmesi bekleniyordu.
İngiltere TÜFE Oranları
Kaynak: Trading Economics

İngiltere gayrisafi yurt içi hasılası Temmuz ayında artış gösterse de, pandemi öncesi olan Şubat ayına kıyasla %11,7 daha düşük seviyede. Hükümet salgında ekonomik anlamda zarar gören kesime destek olmak için birçok yardımı devreye soktu.

Vergi indirimleri ve işletmelere kredi desteği bunlar arasında yer alırken, tüketici davranışlarının kriz öncesi seviyeye dönmesi için de adımlar atıldı. Bu doğrultuda enflasyon beklentinin üzerinde gelse de pandeminin yarattığı baskıdan kurtulamadı.

İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi %2 olarak kalmaya devam ediyor. Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, önümüzdeki süreçte negatif faiz düşünmediklerini söyledi. Ekonomistler ise gösterge verilerden yola çıkarak ülke ekonominin gelecek birkaç ay içinde toparlanacağını düşünüyor.

Hükümet Brexit meselesi ve salgının etkisiyle oluşan mali belirsizlikle uğraşırken, ülke para birimi direncini korumaya çalışıyor.
Sterlin Kuru
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Sterlin kuru şu dakikalarda 9,67 liradan işlem görüyor. Salı günü 9,65’ten kapanan kur, bu sabah pozitif yatay bir başlangıç yaptı. Son bir ay içinde %4,23 oranında artış gösteren parite, haftalık bazda %2’ye yakın düşüş gösterdi. Teknik açıdan 9,6332 – 9,6522 destek, 9,6845 – 9,6979 direnç seviyeleri olarak izleniyor.

EMEA piyasa stratejisti Geoffrey Yu, İngiltere Merkez Bankası’nın mali belirsizliklerin yanında, Brexit sorunuyla da baş etmek zorunda kaldığını söyledi.

Brexit müzakereleri tamamlandıktan sonra eğer herhangi bir ticaret anlaşması yapılmazsa, bankanın para politikasına dair tutumunda değişiklik yapmak zorunda kalabileceğini belirtti.

Yatırımcılar Aralık ayından önce Brexit konusunda AB ile bir anlaşmaya yapılacağını düşünmüyor. Bu tablo ülke para birimi üzerinde baskı yaratırken, geçen hafta son altı ayın en kötü performansını gerçekleştirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu